Sirküler

Sirküle Yılı:

Sirküle Ayı:

Açıklama:

Sirkü No:

Tarih: 07.02.2019
Sirkü Yılı: 2019
Sirkü no: 20

Sayı:2019/100-00825
Tarih: 07.02.2019

 

Tüm Üyelere Sirküler

19 / 20

 

 

 

 

Sayın Üyemiz,

 

 1. Yeni Gümrük Kanunu Taslağı Hk.

4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun yerine gelmek üzere yeni bir Gümrük Kanunu taslağı yayımlanmış olup detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. Özbekistan’a Meyve İhracatı Hk.

Özbekistan'a gıda ürünleri ihraç edecek firmaların, Özbekistan Karantina Kurumundan temin edilmesi gereken “Karantina Lisans Belgesi”ni ürün sevkiyatı yapmadan önce temin etmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi ektedir.

 

 1. Almanya Stuttgart Otomotiv Sektörü TMM Talep Toplama Hk.

Almanya’nın Stuttgart şehrinde otomotiv ve yan sanayi ürünlerine yönelik açılması planlanan Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) için, ilgili sektörde yer alan ve TTM’de yer almak isteyen firmaların taleplerini 11 Şubat 2019 tarihine kadar Genel Sekreterliğimize iletmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. San Francisco Bilişim Sektörü TTM Talep Toplama Hk.

ABD’nin San Francisco şehrinde bilişim sektörüne yönelik açılması planlanan Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) için, ilgili sektörde yer alan ve TTM’de yer almak isteyen firmaların taleplerini 11 Şubat 2019 tarihine kadar Genel Sekreterliğimize iletmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Dakka Ziyareti Hk.

Türkiye-Bangladeş İş Konseyi 25-28 Şubat 2019 tarihleri arasında Bangladeş'in başkenti Dakka'ya düzenleyeceği ziyaret kapsamında 26 Şubat 2019 tarihinde, Bangladeş Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu (FBCCI) iş birliği ile Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Ortak Toplantısı ve 27 Şubat 2019 tarihinde Bangladeş-Türkiye CEO Yuvarlak Masa Toplantısı düzenlenmesi öngörülmektedir. Konu ziyarete katılım için detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. Afganistan Ticaret Ateşeliği Hk.

Afganistan Maliye Bakanlığı ve Tarım Bakanlığının ortak projesi olan 30 milyon Amerikan Doları değerinde 5 adet mezbaha tesisi kullanıma hazır hale getirilmiştir. Kabil, Balh, Kunduz ve Herat illerinde bulunan mezbahalar günlük bakımı, yönetimi ve günlük işlemleri için, 10 yıllığına yabancı yatırımcıya kiraya verilecektir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. China International Import Expo 2019 Milli Katılım Organizasyonu Hk.

05-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Ç.H.C’nin Şangay kentinde Bilim ve Teknik, Hizmetler, Kaliteli Yaşam Ürünleri, Medikal Ekipmanlar ve Sağlık Ürünleri, Otomobil, Yiyecek ve Tarımsal Ürünler sektörlerine yönelik olarak ikincisi düzenlenecek olan “China International Import Expo 2019 Fuarı” Türkiye milli katılım organizasyonu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) organizatörlüğünde  düzenlenecek olup katılım için detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1.  Ülke Eylem Planları Hk.

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan Çin Ticaret Eylem Planı, Rusya Ticaret Eylem Planı, Meksika Ticaret Eylem Planı ve Hindistan Ticaret Eylem Planı kapsamında, anılan ülkelerde önem arz eden sorunların türleri, yaşanan sorunların sıklığı/genel yaygınlığı/çözüme kavuşturulabilme dereceleri ve sorunların önceliği gözetilerek sektör ve ülke bazında karşılaşılan sorunlara dair bilgi talep edilmektedir. Görüş ve önerilerin bildirilmesi hususunda gerekli bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. İran’ın İthalatını Yasakladığı Ürünler Hk.

İran Devleti tarafından döviz rezervlerinin etkili kullanılması ve enflasyonun düşürülmesi amacıyla 15 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan 1.292 ürünlük ithalatı yasak ürünler listesine 8’li GTİP bazında ve çoğunluğu tarım ürünü olmak üzere 215 ürün eklendiği bilgisinin duyurulmasına ek olarak bahse konu ithalat yasaklarına ilişkin süreç ile ilgili ek bilgiler ilişikte yer almaktadır.

 

 1. Çad’da Yatırım İmkanları Hk.

Encemine Büyükelçimizce Çad Ekonomi ve Planlama Bakanı Issa Doubragne ile bir görüşme gerçekleştirilmiş olup Çadlı Bakan, Türkiye'den yatırımcılarla çalışmak üzere susam ve Arap zamkının en azından birinci safha işlenmesine yönelik olarak Çad’da örnek tesisler kuracak yatırımcı Türk firmalar ile işbirliği yapmak istedikleri yönünde görüş bildirmiştir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

Bilgilerinize rica olunur.

 

Aydın KUTLU

Genel Sekreter V.

Ek-1 Ek-2
Tarih: 06.02.2019
Sirkü Yılı: 2019
Sirkü no: 19

Sayı:2019/98-00812
Tarih: 06.02.2019

Tüm Üyelere Sirküler

19 / 19

İHRACATA İLK ADIM SEFERBERLİĞİ

“TİM GÜNEYDOĞU ANADOLU MECLİSİ TOPLANTISI”NA DAVET!

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından başlatılan “İhracata İlk Adım Seferberliği” programı kapsamında düzenlenecek etkinliklerin ilki Gaziantep’te gerçekleştirilecek olup, etkinlikte katılımcı firmalarımız ihracat konusunda bilgilendirilecek, Gaziantep ilimizin ihracatına ilişkin veriler, analizler ve fırsatlar paylaşılacaktır.

Bu kapsamda, Birliklerimiz ev sahipliğinde ve TİM Başkanı Sayın İsmail GÜLLE’nin katılımlarıyla 11 Şubat 2019 Pazartesi günüsaat 09.00’daTeymur Continental Hotel&Convention Center’da (Gaziantep)“TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi Toplantısı”düzenlenecektir. Gaziantep Valisi Sayın Davut GÜL ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN’in de teşriflerinin beklendiği söz konusu toplantıda, katılımcıların görüşleri ve soruları da alınacaktır.

Programı ekte yer alan söz konusu toplantıya katılım sağlamak isteyen üyelerimizin http://www.gaib.org.tr/forms/ihracatailkadim/basvuru.htm adresinde yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Katılımlarınız önemle rica olunur.

Mikail İRTEGÜN
Genel Sekreter V.

EK: Program (1 sayfa)

Ek-1
Tarih: 01.02.2019
Sirkü Yılı: 2019
Sirkü no: 18

Sayı:2019/93-00738
Tarih: 01.02.2019

Tüm Üyelere Sirküler

19 / 18

Sayın Üyemiz,

 

1)İran İthalat Yasaklamaları Hk.

ABD’nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndan çekileceğini açıklamasının ardından İran Devleti tarafından döviz rezervlerinin etkili kullanılması ve enflasyonun düşürülmesi amacıyla dış ticaret rejiminde yaptığı kapsamlı değişikliklerle 4. Gruptaki malların ithalatını 23 Haziran 2018 tarihinde yasaklamıştır. İthalatı yasaklanan ürünler listesine 15 Ocak 2019 tarihinde 215 ürün daha eklenmiş olup, söz konusu yasaklı ürün listesi ve detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

2)Irak Vasit Valiliği’nin Türk Firmaları Daveti Hk.

Vasit Valiliği, Irak’ta özellikle hazır giyim ve ayakkabı sektörlerinde Türk malı ve hizmetinin kalite algısının yüksek olduğunu bildirmekte, Türk şirketlerini büyük avm’lerde ve tamamlanmış yatırım projelerinde, perakende satış noktaları açmaya davet etmektedir.  Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

3)Gürcistan Haber Hk.

Avrupa Birliği'nin Gürcistan’da gerçekleştirmeyi planladığı köprü, otoyol, lojistik merkezi, liman ve demiryolu gibi altyapı yatırımlarına ilişkin detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

4)Pakistan YDSK  Ticaret ve Yatırım  Ortak Çalışma Grubu Toplantısı Hk.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 6. Toplantısının 2019 yılı içinde İslamabad’da düzenlenebilmesi için hazırlıklara başlanması talimatıyla, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen ‘‘Ticaret ve Yatırım Ortak Çalışma Grubu (OÇG)’’ için hazırlıklara başlanmıştır. Toplantıda ele alınabilecek işbirliği konularına ilişkin bilgi notlarının ve İngilizce madde önerilerinin 5 Şubat 2019 Salı günü mesai saati bitimine kadar Genel Sekreterliğimize iletilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

5)Bitki Sağlık Sertifikası Hk.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilga edilerek Tarım ve Orman Bakanlığının ihdas edilmesi ve yeni kurulan Bakanlığın logosunun değişmesi hasebiyle, mezkur Bakanlık tarafından tanzim edilen bitki sağlık sertifikaları güncellenmiştir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

6)Romanya-Türkiye İş Forumu Hk.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK), Romanya Ticaret ve Sanayi Odası (CCIR) ve Türk Romen İşadamları Derneği (TİAD) iş birliğiyle  Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın 8 Şubat 2019 tarihinde Bükreş’e gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında Romanya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (CCIR) Romanya - Türkiye İş Forumu gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

7)İş Sağlığı ve Güvenliği Hibe Programı Hk.

Avrupa Birliği destekli 6 milyon Avro tutarındaki “İş Sağlığı ve Güvenliği Hibe Programı” kapsamında maden, inşaat, kimya, metal vb. çok tehlikeli sektörlere yönelik olarak iş sağlığı ve güvenliği (İSG) koşullarının iyileştirilmesi ve ilgili tarafların İSG alanındaki yetkinliklerinin artırılması için çalışmaların yürütülmesi amacıyla tüm ülke genelinde hibe sağlanacaktır. Ön başvuru için son tarih 4 Mart 2019 olarak belirlenmiş olup, detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

8)Standard Tadil Tasarısı (Pirinç) Hk. (İvedi)

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan "TS 2408/tst T1 Pirinç" standart tasarısı ekte iletilmiştir. Görüş ve önerilerinizin 01 Şubat 2019 tarihi mesai bitimine kadar iletilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

Bilgilerinize rica olunur.

Aydın KUTLU
Genel Sekreter V.

Ek-1 Ek-2
Tarih: 30.01.2019
Sirkü Yılı: 2019
Sirkü no: 17

Sayı: 2019/ 85-00705

Tarih: 30.01.2019

Tüm Üyelere Sirküler

19 / 17

Sayın Üyemiz,

1)İnosuit İnovasyon Odaklı Mentorluk Projesi Hk.

Katma değerli ihracatımızın artırılması amacıyla Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma çalışmalarına odaklanmış bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisince yürütülmekte olan İnoSuit-İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı Kasım 2016 tarihinden bu yana devam etmekte olup yedinci dönemine katılım koşulları ve programın yürütülmesine ilişkin detaylar ekte iletilmektedir.

 

2)Azerbaycan Yeşil Koridor Uygulaması Hk.

Azerbaycan gümrüklerinde gerçekleştirilen reformların bir parçası olarak hazırlanan “Yeşil Koridor” sistemi 1 Şubat 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

3)Rusya Federasyonu (RF) X.Innoprom Uluslararası Sanayi Fuarı Hk.

8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Yekaterinburg şehrinde düzenlenecek olan X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı’na ülkemizin milli katılım organizasyonunun düzenlenmesi kararı alınmış olup, fuarla eşzamanlı olarak T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle İş Forumu tertiplenmesi planlanmaktadır. Söz konusu Fuara ilişkin 7 Şubat 2019 Perşembe günü “X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı Tanıtım Toplantısı” gerçekleştirilecektir. Detaylı Bilgi ekte yer almaktadır.

 

4)Geçiş Belgelerinde Yaşanan Sorunlar Hk.

Özbekistan Devleti tarafından transit geçişlerde kullanılmak üzere dağıtımı yapılan "Dozvola" adlı belgenin temininde birtakım sıkıntılar yaşanması üzerine Taşkent Ticaret Müşavirliği ile Ticaret Bakanlı tarafınca irtibata geçilmiş olup değerlendirmelere ilişkin detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

5)Türkiye-Macaristan II.Afrika İş Forumu Hk.(Hatırlatma)

Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Sayın Peter Szijjarto’nun onurlandırmalarıyla “Türkiye-Macaristan II. Afrika İş Forumu”nun 13 Şubat 2019 tarihinde Ceylan Intercontinental Hotel İstanbul’da düzenlenecek olup katılım için son başvuru tarihi 11 Şubat 2019 Pazartesi günüdür. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

6)Kırgızistan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Pankratov’un Katılımı İle Tanıtım Toplantısı Hk.(İvedi)

Kırgızistan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Sayın Oleg Pankratov’un 29-31 Ocak 2019 tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret çerçevesinde, Türkiye–Kırgızistan İş Konseyi ev sahipliğinde, DEİK Başkanı Sayın Nail Olpak başkanlığında 31 Ocak 2019 Perşembe günü DEİK ofisinde (River Plaza, İstanbul) “Kırgızistan Tanıtım Toplantısı” gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

Bilgilerinize rica olunur.

Serdar Hasan AYDOĞAN
Genel Sekreter V.

Ek-1 Ek-2
Tarih: 28.01.2019
Sirkü Yılı: 2019
Sirkü no: 16

Sayı:2019/80-00643 
Tarih: 28.01.2019
 

Tüm Üyelere Sirküler

19 / 16

Sayın Üyemiz,

 

1)DİR Tebliğ Değişikliği Hk.

“Dahilde İşleme Rejimi Tebliği (İhracat: 2006/12)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat:2019/1)” in 22 Ocak 2019 tarihli ve 30663 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup dahilde işleme rejiminden faydalanan firmaların dahilde işleme izin belgelerinde/izinlerinde kayıtlı kurallara önceden belirlenmiş süreler içerisinde riayet etmek üzere gerekli her türlü tedbiri almaları, ülke ihracatına katkı noktasında dahilde işleme rejiminin amacının hasıl olması açısından büyük önem arz ettiği Ticaret Bakanlığınca belirtilmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

2)Meksika Ticaret Heyeti Hk.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ile 13-17 Mart 2019 tarihleri arasında Birleşik Meksika Devletleri’ne yönelik bir Ticaret Heyeti düzenlenecek olup detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

3)Uluslararası Eşya Taşımacılığı Hk.

Yürürlükteki düzenlemeler uyarınca, serbest bölgelerden/serbest bölgelere yapılan taşımalar ile gümrük antrepolarına/gümrük antrepolarından yapılacak eşya taşımalarına ilişkin ulaştırma iş ve işlemlerine dair uygulamalar ekte iletilmektedir. Konuya ilişkin üyelerimiz görüşlerinin 31 Ocak 2019 tarihine kadar Genel Sekreterliğimize iletilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

4)ISIB-Afrika Fuar Katılımları Hk.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 2019 yılında Afrika kıtasında gerçekleştirilecek detayları ekte yer alan fuarlara katılım gerçekleştirecektir. Belirtilen fiyatlar İSİB’e özel olmakla birlikte Birlik üyeliği zorunlu değildir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

5)Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği ve Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hk.

“Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği” ve “Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği” Tarım ve Orman Bakanlığı web sayfasında yayınlanmıştır. Taslaklara ilişkin üyelerimiz görüşlerinin 1 Şubat 2019 tarihine kadar Genel Sekreterliğimize iletilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

6)Afro-Asia Bankacılık ve Finans Teknolojileri Fuar ve Konferansı Hk.

Türkiye-Afrika İş Konseyleri iş birliği ve Afak Events Fuarcılık organizasyonunda 8-10 Nisan 2019 tarihleri arasında “Afro-Asia Bankacılık ve Finans Teknolojileri Fuarı ve Konferansı”nın İstanbul’da gerçekleştirilmesinin öngörülmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

7)Tunus Uluslararası Sağlık ve Eczacılık Hk.

Tunus Fuar, Sergi ve Kongre Merkezi (CTFEXPO) 18-20 Nisan 2019 tarihleri arasında başkent Tunus’ta tanıtım dosyası ve katılım formu ekte yer alan Uluslararası Sağlık ve Eczacılık Forumu (PHARMA – HEALTH EXPO 2019) düzenleyecektir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

Bilgilerinize rica olunur.

Aydın KUTLU
Genel Sekreter V.

 

Ek-1 Ek-2

Sirküler

Sirküle Yılı: Sirküle Ayı:

Açıklama: Sirkü No:

Tarih: 07.02.2019
Sirkü Yılı: 2019
Sirkü no: 20

Sayı:2019/100-00825
Tarih: 07.02.2019

 

Tüm Üyelere Sirküler

19 / 20

 

 

 

 

Sayın Üyemiz,

 

 1. Yeni Gümrük Kanunu Taslağı Hk.

4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun yerine gelmek üzere yeni bir Gümrük Kanunu taslağı yayımlanmış olup detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. Özbekistan’a Meyve İhracatı Hk.

Özbekistan'a gıda ürünleri ihraç edecek firmaların, Özbekistan Karantina Kurumundan temin edilmesi gereken “Karantina Lisans Belgesi”ni ürün sevkiyatı yapmadan önce temin etmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi ektedir.

 

 1. Almanya Stuttgart Otomotiv Sektörü TMM Talep Toplama Hk.

Almanya’nın Stuttgart şehrinde otomotiv ve yan sanayi ürünlerine yönelik açılması planlanan Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) için, ilgili sektörde yer alan ve TTM’de yer almak isteyen firmaların taleplerini 11 Şubat 2019 tarihine kadar Genel Sekreterliğimize iletmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. San Francisco Bilişim Sektörü TTM Talep Toplama Hk.

ABD’nin San Francisco şehrinde bilişim sektörüne yönelik açılması planlanan Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) için, ilgili sektörde yer alan ve TTM’de yer almak isteyen firmaların taleplerini 11 Şubat 2019 tarihine kadar Genel Sekreterliğimize iletmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Dakka Ziyareti Hk.

Türkiye-Bangladeş İş Konseyi 25-28 Şubat 2019 tarihleri arasında Bangladeş'in başkenti Dakka'ya düzenleyeceği ziyaret kapsamında 26 Şubat 2019 tarihinde, Bangladeş Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu (FBCCI) iş birliği ile Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Ortak Toplantısı ve 27 Şubat 2019 tarihinde Bangladeş-Türkiye CEO Yuvarlak Masa Toplantısı düzenlenmesi öngörülmektedir. Konu ziyarete katılım için detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. Afganistan Ticaret Ateşeliği Hk.

Afganistan Maliye Bakanlığı ve Tarım Bakanlığının ortak projesi olan 30 milyon Amerikan Doları değerinde 5 adet mezbaha tesisi kullanıma hazır hale getirilmiştir. Kabil, Balh, Kunduz ve Herat illerinde bulunan mezbahalar günlük bakımı, yönetimi ve günlük işlemleri için, 10 yıllığına yabancı yatırımcıya kiraya verilecektir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. China International Import Expo 2019 Milli Katılım Organizasyonu Hk.

05-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Ç.H.C’nin Şangay kentinde Bilim ve Teknik, Hizmetler, Kaliteli Yaşam Ürünleri, Medikal Ekipmanlar ve Sağlık Ürünleri, Otomobil, Yiyecek ve Tarımsal Ürünler sektörlerine yönelik olarak ikincisi düzenlenecek olan “China International Import Expo 2019 Fuarı” Türkiye milli katılım organizasyonu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) organizatörlüğünde  düzenlenecek olup katılım için detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1.  Ülke Eylem Planları Hk.

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan Çin Ticaret Eylem Planı, Rusya Ticaret Eylem Planı, Meksika Ticaret Eylem Planı ve Hindistan Ticaret Eylem Planı kapsamında, anılan ülkelerde önem arz eden sorunların türleri, yaşanan sorunların sıklığı/genel yaygınlığı/çözüme kavuşturulabilme dereceleri ve sorunların önceliği gözetilerek sektör ve ülke bazında karşılaşılan sorunlara dair bilgi talep edilmektedir. Görüş ve önerilerin bildirilmesi hususunda gerekli bilgi ekte yer almaktadır.

 

 1. İran’ın İthalatını Yasakladığı Ürünler Hk.

İran Devleti tarafından döviz rezervlerinin etkili kullanılması ve enflasyonun düşürülmesi amacıyla 15 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan 1.292 ürünlük ithalatı yasak ürünler listesine 8’li GTİP bazında ve çoğunluğu tarım ürünü olmak üzere 215 ürün eklendiği bilgisinin duyurulmasına ek olarak bahse konu ithalat yasaklarına ilişkin süreç ile ilgili ek bilgiler ilişikte yer almaktadır.

 

 1. Çad’da Yatırım İmkanları Hk.

Encemine Büyükelçimizce Çad Ekonomi ve Planlama Bakanı Issa Doubragne ile bir görüşme gerçekleştirilmiş olup Çadlı Bakan, Türkiye'den yatırımcılarla çalışmak üzere susam ve Arap zamkının en azından birinci safha işlenmesine yönelik olarak Çad’da örnek tesisler kuracak yatırımcı Türk firmalar ile işbirliği yapmak istedikleri yönünde görüş bildirmiştir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

Bilgilerinize rica olunur.

 

Aydın KUTLU

Genel Sekreter V.

Ek-1 Ek-2
Tarih: 06.02.2019
Sirkü Yılı: 2019
Sirkü no: 19

Sayı:2019/98-00812
Tarih: 06.02.2019

Tüm Üyelere Sirküler

19 / 19

İHRACATA İLK ADIM SEFERBERLİĞİ

“TİM GÜNEYDOĞU ANADOLU MECLİSİ TOPLANTISI”NA DAVET!

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından başlatılan “İhracata İlk Adım Seferberliği” programı kapsamında düzenlenecek etkinliklerin ilki Gaziantep’te gerçekleştirilecek olup, etkinlikte katılımcı firmalarımız ihracat konusunda bilgilendirilecek, Gaziantep ilimizin ihracatına ilişkin veriler, analizler ve fırsatlar paylaşılacaktır.

Bu kapsamda, Birliklerimiz ev sahipliğinde ve TİM Başkanı Sayın İsmail GÜLLE’nin katılımlarıyla 11 Şubat 2019 Pazartesi günüsaat 09.00’daTeymur Continental Hotel&Convention Center’da (Gaziantep)“TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi Toplantısı”düzenlenecektir. Gaziantep Valisi Sayın Davut GÜL ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN’in de teşriflerinin beklendiği söz konusu toplantıda, katılımcıların görüşleri ve soruları da alınacaktır.

Programı ekte yer alan söz konusu toplantıya katılım sağlamak isteyen üyelerimizin http://www.gaib.org.tr/forms/ihracatailkadim/basvuru.htm adresinde yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Katılımlarınız önemle rica olunur.

Mikail İRTEGÜN
Genel Sekreter V.

EK: Program (1 sayfa)

Ek-1
Tarih: 01.02.2019
Sirkü Yılı: 2019
Sirkü no: 18

Sayı:2019/93-00738
Tarih: 01.02.2019

Tüm Üyelere Sirküler

19 / 18

Sayın Üyemiz,

 

1)İran İthalat Yasaklamaları Hk.

ABD’nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndan çekileceğini açıklamasının ardından İran Devleti tarafından döviz rezervlerinin etkili kullanılması ve enflasyonun düşürülmesi amacıyla dış ticaret rejiminde yaptığı kapsamlı değişikliklerle 4. Gruptaki malların ithalatını 23 Haziran 2018 tarihinde yasaklamıştır. İthalatı yasaklanan ürünler listesine 15 Ocak 2019 tarihinde 215 ürün daha eklenmiş olup, söz konusu yasaklı ürün listesi ve detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

2)Irak Vasit Valiliği’nin Türk Firmaları Daveti Hk.

Vasit Valiliği, Irak’ta özellikle hazır giyim ve ayakkabı sektörlerinde Türk malı ve hizmetinin kalite algısının yüksek olduğunu bildirmekte, Türk şirketlerini büyük avm’lerde ve tamamlanmış yatırım projelerinde, perakende satış noktaları açmaya davet etmektedir.  Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

3)Gürcistan Haber Hk.

Avrupa Birliği'nin Gürcistan’da gerçekleştirmeyi planladığı köprü, otoyol, lojistik merkezi, liman ve demiryolu gibi altyapı yatırımlarına ilişkin detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

4)Pakistan YDSK  Ticaret ve Yatırım  Ortak Çalışma Grubu Toplantısı Hk.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 6. Toplantısının 2019 yılı içinde İslamabad’da düzenlenebilmesi için hazırlıklara başlanması talimatıyla, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen ‘‘Ticaret ve Yatırım Ortak Çalışma Grubu (OÇG)’’ için hazırlıklara başlanmıştır. Toplantıda ele alınabilecek işbirliği konularına ilişkin bilgi notlarının ve İngilizce madde önerilerinin 5 Şubat 2019 Salı günü mesai saati bitimine kadar Genel Sekreterliğimize iletilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

5)Bitki Sağlık Sertifikası Hk.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilga edilerek Tarım ve Orman Bakanlığının ihdas edilmesi ve yeni kurulan Bakanlığın logosunun değişmesi hasebiyle, mezkur Bakanlık tarafından tanzim edilen bitki sağlık sertifikaları güncellenmiştir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

6)Romanya-Türkiye İş Forumu Hk.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK), Romanya Ticaret ve Sanayi Odası (CCIR) ve Türk Romen İşadamları Derneği (TİAD) iş birliğiyle  Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın 8 Şubat 2019 tarihinde Bükreş’e gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında Romanya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (CCIR) Romanya - Türkiye İş Forumu gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

7)İş Sağlığı ve Güvenliği Hibe Programı Hk.

Avrupa Birliği destekli 6 milyon Avro tutarındaki “İş Sağlığı ve Güvenliği Hibe Programı” kapsamında maden, inşaat, kimya, metal vb. çok tehlikeli sektörlere yönelik olarak iş sağlığı ve güvenliği (İSG) koşullarının iyileştirilmesi ve ilgili tarafların İSG alanındaki yetkinliklerinin artırılması için çalışmaların yürütülmesi amacıyla tüm ülke genelinde hibe sağlanacaktır. Ön başvuru için son tarih 4 Mart 2019 olarak belirlenmiş olup, detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

8)Standard Tadil Tasarısı (Pirinç) Hk. (İvedi)

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan "TS 2408/tst T1 Pirinç" standart tasarısı ekte iletilmiştir. Görüş ve önerilerinizin 01 Şubat 2019 tarihi mesai bitimine kadar iletilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

Bilgilerinize rica olunur.

Aydın KUTLU
Genel Sekreter V.

Ek-1 Ek-2
Tarih: 30.01.2019
Sirkü Yılı: 2019
Sirkü no: 17

Sayı: 2019/ 85-00705

Tarih: 30.01.2019

Tüm Üyelere Sirküler

19 / 17

Sayın Üyemiz,

1)İnosuit İnovasyon Odaklı Mentorluk Projesi Hk.

Katma değerli ihracatımızın artırılması amacıyla Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma çalışmalarına odaklanmış bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisince yürütülmekte olan İnoSuit-İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı Kasım 2016 tarihinden bu yana devam etmekte olup yedinci dönemine katılım koşulları ve programın yürütülmesine ilişkin detaylar ekte iletilmektedir.

 

2)Azerbaycan Yeşil Koridor Uygulaması Hk.

Azerbaycan gümrüklerinde gerçekleştirilen reformların bir parçası olarak hazırlanan “Yeşil Koridor” sistemi 1 Şubat 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

3)Rusya Federasyonu (RF) X.Innoprom Uluslararası Sanayi Fuarı Hk.

8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Yekaterinburg şehrinde düzenlenecek olan X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı’na ülkemizin milli katılım organizasyonunun düzenlenmesi kararı alınmış olup, fuarla eşzamanlı olarak T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle İş Forumu tertiplenmesi planlanmaktadır. Söz konusu Fuara ilişkin 7 Şubat 2019 Perşembe günü “X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı Tanıtım Toplantısı” gerçekleştirilecektir. Detaylı Bilgi ekte yer almaktadır.

 

4)Geçiş Belgelerinde Yaşanan Sorunlar Hk.

Özbekistan Devleti tarafından transit geçişlerde kullanılmak üzere dağıtımı yapılan "Dozvola" adlı belgenin temininde birtakım sıkıntılar yaşanması üzerine Taşkent Ticaret Müşavirliği ile Ticaret Bakanlı tarafınca irtibata geçilmiş olup değerlendirmelere ilişkin detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

5)Türkiye-Macaristan II.Afrika İş Forumu Hk.(Hatırlatma)

Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Sayın Peter Szijjarto’nun onurlandırmalarıyla “Türkiye-Macaristan II. Afrika İş Forumu”nun 13 Şubat 2019 tarihinde Ceylan Intercontinental Hotel İstanbul’da düzenlenecek olup katılım için son başvuru tarihi 11 Şubat 2019 Pazartesi günüdür. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

6)Kırgızistan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Pankratov’un Katılımı İle Tanıtım Toplantısı Hk.(İvedi)

Kırgızistan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Sayın Oleg Pankratov’un 29-31 Ocak 2019 tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret çerçevesinde, Türkiye–Kırgızistan İş Konseyi ev sahipliğinde, DEİK Başkanı Sayın Nail Olpak başkanlığında 31 Ocak 2019 Perşembe günü DEİK ofisinde (River Plaza, İstanbul) “Kırgızistan Tanıtım Toplantısı” gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

Bilgilerinize rica olunur.

Serdar Hasan AYDOĞAN
Genel Sekreter V.

Ek-1 Ek-2
Tarih: 28.01.2019
Sirkü Yılı: 2019
Sirkü no: 16

Sayı:2019/80-00643 
Tarih: 28.01.2019
 

Tüm Üyelere Sirküler

19 / 16

Sayın Üyemiz,

 

1)DİR Tebliğ Değişikliği Hk.

“Dahilde İşleme Rejimi Tebliği (İhracat: 2006/12)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat:2019/1)” in 22 Ocak 2019 tarihli ve 30663 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup dahilde işleme rejiminden faydalanan firmaların dahilde işleme izin belgelerinde/izinlerinde kayıtlı kurallara önceden belirlenmiş süreler içerisinde riayet etmek üzere gerekli her türlü tedbiri almaları, ülke ihracatına katkı noktasında dahilde işleme rejiminin amacının hasıl olması açısından büyük önem arz ettiği Ticaret Bakanlığınca belirtilmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

 

2)Meksika Ticaret Heyeti Hk.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ile 13-17 Mart 2019 tarihleri arasında Birleşik Meksika Devletleri’ne yönelik bir Ticaret Heyeti düzenlenecek olup detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

3)Uluslararası Eşya Taşımacılığı Hk.

Yürürlükteki düzenlemeler uyarınca, serbest bölgelerden/serbest bölgelere yapılan taşımalar ile gümrük antrepolarına/gümrük antrepolarından yapılacak eşya taşımalarına ilişkin ulaştırma iş ve işlemlerine dair uygulamalar ekte iletilmektedir. Konuya ilişkin üyelerimiz görüşlerinin 31 Ocak 2019 tarihine kadar Genel Sekreterliğimize iletilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

4)ISIB-Afrika Fuar Katılımları Hk.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 2019 yılında Afrika kıtasında gerçekleştirilecek detayları ekte yer alan fuarlara katılım gerçekleştirecektir. Belirtilen fiyatlar İSİB’e özel olmakla birlikte Birlik üyeliği zorunlu değildir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

5)Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği ve Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hk.

“Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği” ve “Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği” Tarım ve Orman Bakanlığı web sayfasında yayınlanmıştır. Taslaklara ilişkin üyelerimiz görüşlerinin 1 Şubat 2019 tarihine kadar Genel Sekreterliğimize iletilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

6)Afro-Asia Bankacılık ve Finans Teknolojileri Fuar ve Konferansı Hk.

Türkiye-Afrika İş Konseyleri iş birliği ve Afak Events Fuarcılık organizasyonunda 8-10 Nisan 2019 tarihleri arasında “Afro-Asia Bankacılık ve Finans Teknolojileri Fuarı ve Konferansı”nın İstanbul’da gerçekleştirilmesinin öngörülmektedir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

7)Tunus Uluslararası Sağlık ve Eczacılık Hk.

Tunus Fuar, Sergi ve Kongre Merkezi (CTFEXPO) 18-20 Nisan 2019 tarihleri arasında başkent Tunus’ta tanıtım dosyası ve katılım formu ekte yer alan Uluslararası Sağlık ve Eczacılık Forumu (PHARMA – HEALTH EXPO 2019) düzenleyecektir. Detaylı bilgi ekte yer almaktadır.

Bilgilerinize rica olunur.

Aydın KUTLU
Genel Sekreter V.

 

Ek-1 Ek-2

İletişim Bilgileri

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi - Cuma: 08:30 - 12:30 / 13:00 - 17:30

Cumartesi: 12:00 - 14:00

Pazar: Kapalı

ADRES BİLGİLERİ

Mücahitler Mh. Şehit Ertuğrul Polat Cd. No:3 

Şehitkamil GAZİANTEP

EMAIL

gaib@gaib.org.tr

KAYITLI ELEKTRONİK POSTA (KEP)

gaib@hs01.kep.tr

TELEFON

+90 342 2110500

FAX

+90 342 2110509 - +90 342 2110510

Twitter : @GaibGaziantep

İletişim Bilgileri

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi - Cuma: 08:30 - 12:30 / 13:00 - 17:30

Cumartesi: 12:00 - 14:00

Pazar: Kapalı

ADRES BİLGİLERİ

Mücahitler Mh. Şehit Ertuğrul Polat Cd. No:3 

Şehitkamil GAZİANTEP

EMAIL

gaib@gaib.org.tr

KAYITLI ELEKTRONİK POSTA (KEP)

gaib@hs01.kep.tr

TELEFON

+90 342 2110500

FAX

+90 342 2110509 - +90 342 2110510

Twitter : @GaibGaziantep