Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği

Genç İhracatçılara Yönelik Kolombiya&Panama Fiziki Ticaret Heyeti Hk.

Genç İhracatçılara Yönelik Kolombiya&Panama Fiziki Ticaret Heyeti Hk.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda, TİM bünyesinde “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine ulaşabilmek ve toplumun tüm kesimlerinin ihracata özendirilmesi ile ihracat bilincinin tabana yayılması için kurulan GENÇ TİM’in, çalışmalarını yürütmeye devam ettiği ifade edilmektedir.
Yazıda devamla, Genç İhracatçılarımız için T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, TİM organizasyonu ile 8-13 Kasım 2021 tarihleri arasında Genç İhracatçılara Yönelik Kolombiya ve Panama Fiziki Ticaret Heyeti düzenleneceği, Bogota ve Panama City şehirlerini kapsayacak söz konusu organizasyonda Kolombiya ve Panama'dan iş insanlarının davet edileceği nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü bildirilmiştir.
Alınan yazıda devamla, Pazar payımızın artırılması ve her iki ülkeye yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek heyete İnşaat ve Yapı Malzemeleri, Çelik, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Demir ve Demir Dışı Metaller, Makine ve Aksamları (Madencilik ve Tarım İçin Makine ve Yedek Parçalar) Elektrik-Elektronik (Elektrik Malzemeleri ve Ekipmanları), Kâğıt, Tekstil ve Hammaddeleri (Ev Tekstili), Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Mutfak Aletleri, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri (Tıbbi Malzemeler, Plastik Sanayi), Gıda, Ambalaj Malzemeleri sektörlerinde uluslararası standartlara uygun ürünler imal ve ihraç eden firmalarımızın katılımlarında fayda görüldüğü ifade edilmektedir.
Bahse konu heyete katılımın kontenjanla sınırlı olup, başvuru için son tarihin 18 Ekim 2021 Pazartesi günü mesai bitimi olduğu bildirilmiştir. Bu tarihe kadar https://delegations.tim.org.tr/event/colombia-panama-2021/company/register  internet adresinde yer alan başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerektiği, firma bazlı yapılacak ön çalışmanın ardından heyete katılımı uygun görülen firmalarımızdan tercüme hizmetleri, ekonomi sınıfı uçak bileti, konaklama, toplantı, transfer vb. giderlerinden oluşan 20.500,00-TL tutarındaki katılım bedelinin tahsil edileceği belirtilmektedir. Katılımı uygun görülen firmalarımıza konuya ilişkin bilgilendirmenin e-posta aracılığıyla yapılacağı bildirilmektedir.
Ön başvuruları olumlu sonuçlanan firmalarımız için heyete katılımın ödeme dekontlarının TİM’e ulaşmasıyla kesinleşecek olduğu, heyet hazırlık çalışmaları kapsamında B2B eşleştirme hizmeti alınan firmaya ödeme yapılması, uçak biletlerinin kesilmesi ve otel rezervasyonlarının yapılmasının ardından katılımcının katılımını iptal etmesi durumunda ücret iadesi yapılamayacağı bildirilmiştir.
Heyete İlişkin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
1- Heyet kapsamında katılım sağlayacak firmanın temsil ve ilzama yetkili kişinin veya kişilerden en az birinin 40 yaş (dahil) altında olması, firmanın son 2 takvim yılı içerisinde en az 5.000 $'lık ihracat yapmış olması gerekmektedir.
2- Kolombiya ve Panama için Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaportlar 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.
3- Kolombiya ve Panama’ya girebilmek için Covid-19 önlemleri kapsamında iki doz aşı olunduğunu gösteren belgenin bulunması gerekmektedir. Ayrıca Kolombiya seyahati öncesinde yolcuların uçağa kabul edilebilmeleri için son 48 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir.
4- Meclisimizin Kolombiya&Panama Ticaret Heyeti'ni Covid-19 salgınının seyrini göz önüne alarak iptal etme veya sanal ticaret heyetine çevirme hakkı saklı olup, Meclisimizin herhangi bir sebeple heyeti iptal etme kararı alması halinde firmalarımıza katılım bedelleri eksiksiz olarak; sanal ticaret heyetine çevirme kararı alması halinde ise sanal ticaret heyetinin maliyeti düşülerek firmalarımıza kalan bakiye ödemeleri gerçekleştirilecektir.