Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği

GÜNEYDOĞU ANADOLU TEKSTİL VE HAMMADDELERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ EXPO 2019 PEKİN’DE

GÜNEYDOĞU ANADOLU TEKSTİL VE HAMMADDELERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ EXPO 2019 PEKİN’DE


GÜNEYDOĞU ANADOLU TEKSTİL VE HAMMADDELERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ EXPO 2019 PEKİN’DE 1 May 2019

“Expo Beijing 2019” etkinliği 29 Nisan – 7 Ekim 2019 tarihleri arasında Çin’in Pekin şehrinde “Yeşil Yaşa, Daha İyi Yaşa” temasıyla gerçekleştirilmektedir.

Söz konusu etkinliğe ülkemiz 2 bin 400 metrekarelik alana kurduğu, EXPO' nun en büyük fuarlarından biriyle “Geleceği Yeşil ile Kucakla” alt teması ile katılım sağlamış olup ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Türkiye Pavyonu Türkiye'nin tarihi ve coğrafi zenginliklerinin, ulaştığı medeniyet ve kültür seviyesinin bir yansıması olarak tasarlanmıştır.

Türkiye Pavyonunda Anadolu coğrafyasının zengin bitki çeşitliliğinin nadir örneklerinden "Endemik Bitkiler Tüneli", daha yeşil bir gelecek için hayata geçirilen inovatif çalışmalarının yer aldığı "İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Alanı", misafirlerin oturup nefeslenebileceği, performans ve atölye çalışmalarına katılabileceği "Amfi tiyatro", doğanın insan sağlığına armağanı "Tıbbi Aromatik Bitkiler Bölümü", Türkiye’nin coğrafi ve kültürel farklılığının yansıması olan geleneksel Türk evleri ve yapılarından oluşan "7 Bölge 7 İklim sokağı", Türk misafirperverliği ile misafirlerin ağırlanıp ikramların sunulduğu "Bahçehane", çocukların eğlenerek vakit geçirebilecekleri "Çocuk Oyun Alanı", Anadolu insanının yaşam alanındaki besin kaynağı "Bostan" ve "Hediyelik Eşya" alanları yer almaktadır.

Açılış tarihi olan 29 Nisan 2019 günü Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları birliği olarak Başkanımız Sayın Ahmet Fikret KİLECİ ve beraberindeki heyet ile Türkiye Pavyonu ziyaret edilmiştir. Türkiye Tanıtım Grubu (TTG) faaliyetleri kapsamında “Expo Beijing 2019” etkinliklerinde geleneksel Türk dokumacılığı örneği olan “Geleneksel Antep Kutnu Kumaşı” nın tanıtılması amacıyla, Kutnu kumaşından hazırlanan özel keseler içerisinde bölgemizden ihracatı yapılan antepfıstığı ve bulgur dağıtımı yapılmıştır. Türkiye'nin EXPO Pekin 2019 Komiseri Tarık Sönmez ile Expo alanı gezilmiş olup gelen ziyaretçiler misafir edilmiştir.

Heyet, özellikle dokuma alanında Çin’in en büyük eyaleti sayılan Guandong’un Guanco şehrinde, Guandong Eyaleti Tekstil Birliği yöneticileri ile bir toplantı yapmış olup tekstil firmaları ile ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

                Goanco’da devam eden ziyaretin bir sonraki durağı ise dünyanın en önemli tekstil fuarlarından ve Uzakdoğu’nun en büyük fuarı olarak gösterilen Canton Fuarı oldu. 1957’den bu yana yılda iki kez düzenlenen ve Çin’in en büyük fuarı olan “Canton Fair 2019” (China Import And Export Fair) 25.000’den fazla katılımcıyı ve 200.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Dünyanın en büyük 3 ticaret fuarından biri olan fuarın 125.si 01-05 Mayıs 2019 tarihlerinde düzenlenmiştir. Çin’in ithal ve ihraç ettiği tüm ürünlerin aynı anda sergilendiği fuara ziyarette bulunan Başkan ve üyelerin faaliyetleri önümüzdeki günlerde de devam edecek.

Diğer Faaliyet Raporları