Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği

Hakkımızda

 

Görsel 5

GÜNEYDOĞU ANADOLU TEKSTİL VE HAMMADDELERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB), yaklaşık 11.000 üyesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tekstil ihracatçılarını temsil eden köklü bir kurumdur.

GATHİB, 180’i aşkın ülkeye gerçekleştirilen yıllık 3 milyar doların üzerinde ihracatla Türkiye genelinde en fazla Tekstil ve Hammaddeleri ihracatı yapan ikinci Birlik konumundadır. Birliğimiz; iplik, kumaş, elyaf gibi tekstil ve konfeksiyon sektörü ürünlerinde geniş bir üretici ve ihracatçı ağına sahiptir.

GATHİB; özellikle dokumacılıkta köklü bir geçmişe sahip Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tekstiline katma değer kazandırmayı ve tekstil endüstrisinin kalbi olan Gaziantep başta olmak üzere tüm illeriyle, tecrübesinden aldığı güce dayanarak ihracatı daima ileriye taşımayı hedeflemektedir.

Bölgenin tekstil sektöründeki yetkinliğini dünyaya açmak ve Türk tekstilinin pazar alanını genişletmek amacıyla uluslararası birçok kuruluş ile kurumsal ilişkiler yürütülmekte; bu kapsamda GATHİB’in EURATEX, İPUD ve Ulusal Pamuk Konseyi’ne üyelikleri bulunmaktadır. 

Tekstil sektöründe katma değerli ürün ihracatını artırmak için yaratıcılık, inovasyon, tasarım, Ar-Ge ve dijital dönüşüm kavramları temel alınarak çeşitli projeler yürütülmektedir. Bu doğrultuda, 2021 yılında düzenlenmeye başlayan Doku Kumaş Tasarım Yarışması da tekstil sektörünün tasarım ekosistemine katkı sağlamak amacıyla Birliğimiz bünyesinde yürütülen faaliyetler arasında yerini almıştır.