Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği

Hakkımızda

gaibbina

GÜNEYDOĞU ANADOLU TEKSTİL VE HAMMADDELERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB), yaklaşık 9000 üyesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tekstil ihracatçılarını temsil eden köklü bir kurumdur.

GATHİB, 180’i aşkın ülkeye gerçekleştirilen yıllık yaklaşık 4 milyar dolar değerindeki ihracatıyla Türkiye genelinde en fazla Tekstil ve Hammaddeleri ihracatı yapan ikinci Birlik konumundadır. Birliğimiz; iplik, kumaş, elyaf gibi tekstil ve konfeksiyon sektörü ürünlerinde geniş bir üretici ve ihracatçı ağına sahiptir.

GATHİB; özellikle dokumacılıkta köklü bir geçmişe sahip Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tekstiline katma değer kazandırmayı ve tekstil endüstrisinin kalbi olan Gaziantep başta olmak üzere tüm illeriyle, tecrübesinden aldığı güce dayanarak ihracatı daima ileriye taşımayı hedeflemektedir.

Bölgenin tekstil sektöründeki yetkinliğini dünyaya açmak ve Türk tekstilinin pazar alanını genişletmek amacıyla için uluslararası birçok kuruluş ile kurumsal ilişkiler yürütülmekte; bu kapsamda GATHİB’in EURATEX, İPUD, TOBTİM ve Ulusal Pamuk Konseyi’ne üyelikleri bulunmaktadır. 

Tekstil sektöründe katma değerli ürün ihracatını artırmak için yaratıcılık, inovasyon, tasarım, Ar-Ge ve dijital dönüşüm kavramları temel alınarak çeşitli projeler yürütülmektedir. Bu doğrultuda, 2021 yılında düzenlenmeye başlayan Doku Kumaş Tasarım Yarışması da tekstil sektörünün tasarım ekosistemine katkı sağlamak amacıyla Birliğimiz bünyesinde yürütülen faaliyetler arasında yerini almıştır.