Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği

Haberler

İhracatçılardan Tekstil Mühendislerine Yenilikçi Yatırım 20 Haz 2019

İhracatçılardan Tekstil Mühendislerine Yenilikçi Yatırım

Ülkemizin öz sermayesini oluşturan sektörlerin başında gelen tekstil sektörüne öğrencilerin ilgisini yönlendirmek amacıyla, tekstil mühendisliğini seçen öğrencilere asgari ücret tutarında burs verileceği açıklandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çatısı altında faaliyet gösteren ve GAİB’in de aralarında bulunduğu Tekstil, Konfeksiyon ve Deri İhracatçı Birlikleri tarafından üniversite sınavında tekstil ve deri mühendisliği bölümünü seçen öğrencilere asgari ücret tutarında burs verilecek.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, köklü bir geçmişi bulunan Türk tekstil sektörünün ülkemizin sanayileşmesinde stratejik bir öneme sahip olduğunu ve bu önemin halen geçerliliğini koruduğunu ifade etti.

Kileci: “Tekstil, Türkiye’de köklü bir geçmişe sahip ve ekonomik geleneğimizin bir parçası. Ülkenin sermaye birikimine sürekli olarak katkı sağlaması açısından lokomotif bir sektör durumunda. İktisadi açıdan gelişmiş ülkelerin nereden başlayarak bu gelişmişliğe eriştiğine baktığımızda, ehil oldukları sektör üzerinde yoğunlaşıp kendilerine bir öz sermaye oluşturduklarını ve daha sonra çağın gerektirdiği üretim araç ve metotlarına bu sermaye ile yatırım yapıp teknolojik anlamda geliştiklerini, beraberinde ekonomik refahın geldiğini görüyoruz. Dolayısıyla biz, kültürel ve yaratıcı endüstrilerden biri olan tekstile yatırım yapmak marifetiyle, çağın gerektirdiği bilgi ve beceri ile donanmış gençleri bu sektöre yönlendirmeli ve ülke olarak zaten iyi olduğumuz bu işi dünyada ilk sıralara taşımalıyız. Bu düşünceler doğrultusunda başarılı öğrencileri tekstil sektörüne kazandırmak amacıyla bir proje başlatmış bulunmaktayız. Üniversite sınavında ön sıralarda yer alan öğrencilerimizin tekstil mühendisliği bölümünü seçmesi durumunda asgari ücret tutarında burs veriyoruz. Önümüzdeki günlerde Sayın Valimiz ve Milli Eğitim İl Müdürümüzün teşrifleri ile rehber öğretmenlerimizin bu konuda bilgilendirileceği bir toplantı yapacağız. Öğrencilerimiz gerekli bilgilere hem rehber öğretmenleri vasıtasıyla hem de YÖK’ün ilgili kılavuzlarından ulaşabilecekler. GAİB olarak da bu yenilikçi projeyi her platformda duyurmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

GAİB Koordinatör Başkanı Kileci bursun şartları ve miktarları ile ilgili de bilgi verdi. Buna göre, üniversite sınavında ilk 20 binde olanlara asgari ücret; ilk 20-50 bin arasında olanlara asgari ücretin %70’i ve ilk 50-80 bin arasında olanlara asgari ücretin %50’si oranında burs verileceği belirtildi. Ayrıca bu bursların öğrencilerin başarılı olması durumunda her sene asgari ücrete yapılan zam oranında artırılacağı da ifade edildi. Bursa hak kazanmak için öğrencilerin tekstil mühendisliği bölümlerinden birini ilk 5 tercihlerinden birine yazmaları ve söz konusu bölüme yerleşmeleri gerekiyor. Burslar deri mühendisliği bölümünü seçen öğrenciler için de geçerli olacak.