Halı İhracatçıları Birliği

Hakkımızda

gaibbina

 

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB), 2009 yılında kurulmuş olup yaklaşık 1.200 üyesi bulunmaktadır. Birliğimiz Türkiye genelindeki iki Halı İhracatçıları Birliğinden biri olup, halı sektörü için Koordinatör Birlik olarak görev yapmakta ve halı sektör kurulu sekretaryasını yürütmektedir. Birliğimiz bünyesinde bulunan firmalar tarafından makine halısı, tufte halı, el halısı ve kilim ihracatı yapılmaktadır. İhracatı yapılan alt mal grupları içerisinde makine halısı sektörümüzün en yoğun ihracatı yapılan ürünüdür. Bu kapsamda, Birliğimizin temsil ettiği makine halıcılığı Gaziantep ilinin en önemli sektörlerindendir. Sektördeki yaklaşık 200 üretici firma, 1500’ün üzerinde halı dokuma makinesi ile yıllık 700 milyon m² miktarla Türkiye makine halısı ihracatının %90’ını yapmaktadır. Sektörümüz yaklaşık 65.000 doğrudan, 200.000 dolaylı çalışanı ile önde gelen istihdam kaynaklarındandır.

İhracat Rakamları
Ülkemiz Halı ihracatı 2023 yılı ihracatı 2 Milyar 752 Milyon 647 Bin ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Ülke olarak en fazla ihracat yaptığımız ilk 5 ülke sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan, Irak, Birleşik Krallık, Almanya’dır. Ülkemizin son 12 aylık ihracat döneminde 180 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir.

Birliğimizin Türkiye genelindeki halı ihracatındaki payı %67,3 olarak gerçekleşmiştir. 2023 yılı Birliğimiz toplam halı ihracatının %88,4’ünü Makine Halıları, %11’lik kısmını, Tufte Halıları, geriye kalan kısmını ise El Halıları ve kilimler oluşturmaktadır. Birliğimizin son 12 aylık döneminde 144 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir.