Halı İhracatçıları Birliği

Haberler

Halı İhracatçıları Yıllık İstişare Toplantısında Buluştu 9 Oca 2023

Halı İhracatçıları Yıllık İstişare Toplantısında Buluştu

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından “Geleneksel İstişare Toplantısı” düzenlenerek sektörün sorunları masaya yatırıldı.

Dünya halı üretiminin en önemli merkezi olan Gaziantep’te faaliyet gösteren halı firma temsilcilerinin katıldığı “Geleneksel Yıllık İstişare Toplantısı”nda sektör temsilcileri uluslararası pazarlarda ve yurt içinde yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek çözümü için güç birliği etme yönündeki kararlılıklarını bir kez daha ortaya koydular.

Toplantıya katılan TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, halı sektörü için olduğu gibi birçok sektör içinde 2022 yılının olumsuzluklar geçtiğini ifade ederek buna rağmen halı sektörünün bu süreci en az kayıpla kapattığını ve 2023 yılının 2022 yılından daha iyi geçeceğine inandığını dile getirdi.

Açılış konuşmasında Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abdin Kaplan 2022 yılında bölgeden bir önceki yılın aynı dönemine oranla %15,9’luk gerilemeyle 1 milyar 878 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıklayarak 2023 yılında dünya genelinde bir çok ülkeye yönelik ticari heyetler düzenleyerek bir yandan mevcut pazarları korumayı hedeflediklerini diğer yandan ise yeni pazarlarda Türk halısını tanıtarak bu pazarlara yönelik ihracatı arttırmayı planladıklarını ifade etti.

2022 ihracatımız, her şeye rağmen 2019’un üzerindedir

Toplantıda konuşan Başkan Zeynal Abidin Kaplan yaptığı değerlendirmede “2022 yılı, sektörümüz için zor bir yıldı. Halı birliğimizin ihracatı 2021 yılında 2 milyar 233 milyon dolar iken 2022 yılında 1 milyar 878 milyon dolara gerilemiştir. Gerileme oranımız, maalesef %15,9’dur. 2021 yılı, olağanüstü bir yıldı. Pandemi, hammadde fiyatları, konteyner krizleri, ticaret rotalarının değişmesi, tedarik zincirlerinin kırılması gibi sebeplerle, ihracatımız, beklentilerin üzerinde artmıştır arkadaşlar. Pandemi öncesinde, 2019 yılında, Birliğimizin ihracatı 1,7 milyar dolar idi. 2022 ihracatımız, her şeye rağmen 2019’un üzerindedir” dedi.

Halının üretim ve ihracat gücü Türkiye’nin elindedir

Türkiye’nin adeta halı üretim merkezi konumunda olduğunun altını çizen Başkan Kaplan açıklamalarına “Türkiye ve Gaziantep, makine halısı sektöründe, dünyanın başkenti konumundadır. Elimizde inanılmaz büyük bir güç bulunmaktadır, üretim gücünün kontrolü bizlerdedir. Dünya halı sektörünün başkenti unvanını kolay kazanmadık. Kurduğumuz hayaller, büyük emekler, büyük çabalar, sektörümüzü bu konuma getirmiştir. Biliyoruz ki zirveye ulaşmak zordur, zirveyi korumak daha da zordur. Daha fazla gayret ve çalışma göstermeliyiz.” dedi.

Beşerî Sermaye, Yüksek Katma Değerli Ürünler Önceliğimizdir

Yüksek katma değerli halı üretimine geçilmesi gerektiğini de ifade eden Başkan Zeynal Abidin Kaplan “Bizler sadece üretim hacmi olarak değil, katma değer açısından da önde olmak istiyoruz. Rekabet gücümüzü daha da artırmak zorundayız. Fiyat rekabetinin ötesinde, özgün ve katma değerli ürünler üretmek zorundayız.” dedi. Başkan Kaplan, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında da bilgiler verdi. Kaplan, sözlerini “2022 yılında sektörümüzle ilgili pek çok faaliyetin içerisinde yer aldık. Öncelikle, artık sektörümüze eleman yetiştirmek üzere faaliyette bulunan bir meslek lisesi, bir yüksekokul, bir fakülte ve bir de yüksek lisans programı mevcuttur. Uygulamalı dış ticaret uzmanlığı eğitimi ve halı tasarım eğitimi ile Birliğimiz, personel yetiştirme konusunda takviyede bulunmaktadır. Halı sektörünün, araştırma ve geliştirmeye, nitelikli personele, nitelikli tasarımcıya olan ihtiyacı, artık eğitim süreçleri içerisinde büyük ölçüde karşılanabilir durumdadır. Halı İhracatçıları Birliği olarak sektörün ihtiyaçlarını tespit ediyoruz ve çözümler geliştiriyoruz. Tasarım kültürünü geliştirmek için “Tasarım Günleri” düzenliyoruz. Söyleşiler ve etkinlikler ile tasarım konuşuyor, tasarım tartışıyoruz. Tasarıma değer veriyoruz. Tasarım Yarışması düzenliyoruz. Tasarımcıları ödüllendiriyoruz.” şeklinde sürdürdü.

İhracatçıların Uluslararası Sorunları için Ankara Devrede

Birçok sektörde olduğu gibi halı sektörünün de birçok ülkede yaşadığı sorunları çözmek için devletin en üst düzey yetkilileriyle sürekli irtibat halinde olduklarını da dile getiren Başkan Kaplan, “İhracatçımızın yaşadığı uluslararası sorunların aşılması amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde, Ticaret Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, yeri geldiğinde de sayın Cumhurbaşkanımızla görüşerek, onların da desteği ile sorunlarımızın üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Suudi Arabistan’daki gümrük sorunları, artık geride kalmıştır. Mısır’la yaşadığımız sorunlarda yumuşama sağladık, akreditif zorunlu olmaktan çıkarıldı, üretici kayıt sistemi engelini de yakında aşmayı ümit ediyoruz.” dedi.

Halı İhracatçıları 2023’ten Umutlu

2022 yılında yaşanan sıkıntıların yanı sıra gerçekleştirilen birçok projenin 2023 yılında olumlu dönüşler sağlayacağını da sözlerine ekleyen Başkan Zeynal Abidin Kaplan “10-13 Temmuz 2023 tarihleri arasında ilimizde Domotex Türkiye fuarımız olacak. Bu fuar her yıl Gaziantep’te yapılmaya devam edecektir. 5-8 Aralık 2023 tarihlerinde ise, Domotex fuarı, İstanbul’da düzenlenecektir. Bu fuar, bundan sonra, bir yıl İstanbul’da, bir yıl Hannover’de olacak şekilde iki yılda bir dönüşümlü olacaktır. Bu konuda fuar şirketi ile bir yıldır süregelen çok sayıda görüşmemizde, artık netice almış durumdayız.” dedi.

Halıcılar 2023’te Birçok Ülke ve Bölgede Tanıtım Atağına Geçecek

Uluslararası pazarlarda etkin rol almak için ticari heyetler düzenlemeye devam edeceklerini sözlerine ekleyen Başkan Kaplan “Ticaret Bakanlığı, yeni dönemde, yurtdışı faaliyetlere, heyet organizasyonlarına, büyük önem vermektedir. Bu kapsamda biz de heyet çalışmalarını arttırarak sürdüreceğiz. Kasım sonu Aralık başında Afrika’ya sektörel ticaret heyeti düzenledik. Kenya ve Tanzanya’da güzel bir organizasyonla, verimli iş görüşmeleri gerçekleştirdik. Mart ayı başında Malezya ve Avustralya’ya yine bir heyetimiz olacaktır. Onunla ilgili önümüzdeki hafta talep toplamaya başlayacağız. Mayıs ayı içerisinde Japonya’ya bir heyet düzenleyeceğiz. Yılın geri kalanında da 2 veya 3 heyet daha düzenleyeceğiz. Bu yılki heyetlerimizi, Bakanlığımızın, Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında, özel önem verdiği ülkelere yönelik yapmak istiyoruz” dedi. Yapılan konuşmaların ardından toplantıya katılan halı firma temsilcileri yaşadıkları sorunları dile getirerek 2023 yılından beklentilerini ifade ettiler. Toplantı sonunda toplu fotoğraf çektiren halı üretici ve ihracatçıları 2023 yılını tanıtım yılı ilan etti.