GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Anket/ Türkiye – Asean Ekonomik Ve Ticari İlişkilerinde Yeni Perspektifler

Anket/ Türkiye – Asean Ekonomik Ve Ticari İlişkilerinde Yeni Perspektifler

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atfen, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), bölge ülkelerini ekonomik ve siyasi iş birliği çerçevesinde bir araya getiren öncü bir organizasyon niteliğine haiz olduğu ve 2022 yılı ASEAN’ın kuruluşunun 55., Türkiye-ASEAN Sektörel Diyalog Ortaklığının ise 5. Yıldönümüne karşılık geldiği ifade edilmiştir.
Halihazırda, ASEAN’ı oluşturan 10 ülkenin toplam ekonomik büyüklükleri 3,3 trilyon dolara ve nüfus büyüklükleri ise 700 milyona ulaşmış olduğu ama ülkemiz ile ASEAN ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin mevcut potansiyeli yansıtmadığı değerlendirildiği ifade edilmiştir.
Bu çerçevede, Bakanlıkları koordinasyonunda ve DEİK organizasyonunda ASEAN Bölgesi ile ülkemiz arasındaki ticari ve ekonomik iş birliğinin geliştirilmesine yönelik fikir ve önerilerin değerlendirmesi amacıyla “Türkiye-ASEAN Ülkeleri Ekonomik ve Ticari İlişkilerinde Yeni Perspektifler Konferansı” etkinliğinin 14 Aralık 2022 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirileceği ifade edilmiştir.
Söz konusu Konferans kapsamında, iş insanlarımızın görüşlerinin alınması amacıyla bir anket formunun (https://forms.gle/gyJjY7DZTKbdi41x6) oluşturulduğu ve söz konusu anketin 12 Aralık 2022 Pazartesi gününe kadar açık kalacağı belirtilmiştir.
Söz konusu bilgilendirmenin ve anket bağlantısının duyurularak firmalarımızın Türkiye-ASEAN ekonomik ve ticari ilişkilerine dair görüş ve önerilerinin ilgili ankete doğrudan yansıtılması gerektiği ifade edilmiştir.