GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Başkanın Mesajı

lll

BAŞKANIN MESAJI

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri olarak, 40 yıl önce çıktığımız bu yolda hedefimiz; ülkemizin kalkınması yolundaki en büyük ihtiyaçlarından biri olan ihracatın artırılması oldu. Canlı Hayvan İhracatı ile başlayan serüvenimiz, bugün Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Halı İhracatçıları Birliği, Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olmak üzere 4 farklı Birliğimizden güç alarak devam ediyor.

Son dönemlerde hızla gelişen teknoloji ve dünya genelinde yaygınlaşan değişim rüzgârları, geleneksel üretim sistemlerini etkilediği gibi geleneksel ihracat modellerinin de güncellenmesi ve dönüşüme uğramasına neden oluyor. Günümüzde dünya pazarlarında en iyisi olmanın şartı en hızlısı olabilmekten geçiyor. En hızlı olabilmenin yolu ise yeşil ve dijital dönüşümün ışığında, sürdürülebilirliğe önem vererek, e-ticaret e-ihracat olgularını da benimsemekten geçmektedir. Birliklerimiz; küresel ticarette başlayan bu dönüşümden üyelerimizin hızla yararlanması ve değişime ayak uydurabilmeleri için başlattığı eğitimlerle, onların ihtiyaç duydukları yenilikçi bilgilere ulaşmasına, kalifiye ara eleman ihtiyacının karşılanmasına ve yeni nesil ihracatçıların yetiştirilmesine de öncülük ediyor.

Dünyanın 198 ülkesine ihracat yapan bir birlik olarak; ülkemizin 2024 hedeflerine katkı sağlamak için var gücümüz ile çalışıyor, tüm imkanlarımızı bölgemiz ihracatçılarının eğitimi ve gelişimi için seferber ediyoruz. İhracatçılarımızın sorunlarını çözüme kavuşturmak için durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz.

2023 yılı sonu itibari ile bölgemizin ihracatı küresel ve bölgesel ölçekteki tüm olumsuzluklara rağmen 11,7 milyar dolara ulaştı. Zorlu koşullarda ulaştığımız bu rakam 2024 hedeflerimiz için bizlere güç verdi. İnanıyorum ki hep birlikte önemli başarılara imza atacağız ve ülkemizin ihracatını arttırarak ülkemize ve bölgemize katma değer sağlamaya devam edeceğiz.

 

Saygılarımla…

Ahmet Fikret KİLECİ

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı