GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Başkanın Mesajı

fikret

Başkanın Mesajı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri, ülkemizin kalkınması yolundaki en büyük ihtiyaçlarından biri olan ihracatın artırılması yolunda tam 39 senedir hizmet vermektedir. “Canlı Hayvan” ihracatı ile başlayan serüvenimiz, bugün Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Halı İhracatçıları Birliği, Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olmak üzere 4 farklı Birliğimizden güç alarak yoluna devam etmektedir.

Son dönemlerde hızla gelişen teknoloji ve dünya genelinde yaygınlaşan değişim rüzgârları geleneksel üretim sistemlerini etkilediği gibi geleneksel ihracat modellerinin de güncellenmesi ve dönüşüme uğramasına neden olmaktadır. Günümüzde dünya pazarlarında en iyisi olmanın şartı en hızlısı olabilmekten geçmektedir. En hızlı olabilmenin yolu ise dijital dönüşüme ayak uydurarak, e-ticaret ve e-ihracat olgularının hızla ihracat ile bağlantısı bulunan tüm organizasyonlarda karşılık bulmasıyla mümkündür. Birliklerimiz; ihracatta başlayan bu dönüşümden üyelerinin hızla yararlanması ve değişime ayak uydurabilmeleri için başlattığı eğitimlerle üyelerinin ihtiyaç duyduğu yenilikçi bilgilere ulaşmasına, kalifiye ara eleman ihtiyacının karşılanmasına ve yeni nesil ihracatçıların yetiştirilmesine de öncülük etmekte, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için olduğu kadar diğer ihracatçı birlikleri için de rol model olma özelliği taşımaktadır.

Dünyanın 196 ülkesine ihracat yapan bir Birlik olarak, ülkemizin 2023 hedeflerine katkı sağlamak için var gücümüz ile çalışıyor, tüm imkanlarımızı Bölgemiz ihracatçılarının gelişiminde ve eğitiminde seferber ediyoruz. İhracatçımızın sorunlarını çözüme kavuşturmak için durmaksızın çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. 

2022 yılı sonu itibari ile Bölgemizin ihracatı 12 milyar doları aştı ve bu başarı 2023 hedeflerimiz için bizlere güç verdi. Böylesine büyük bir ihracat potansiyeline sahip Bölgemiz için çalışmaktan gurur duyuyor, hedeflerimizi ve vizyonumuzu yansıtan web sitemizin, ülkemizin ihracat artışına hizmet eden herkesin faydasına olmasını temenni ediyorum.

 

 Ahmet Fikret KİLECİ

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı