GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

DİR MODÜLÜNÜN DEVREYE ALINMASI --- ÖNEMLİ---

DİR MODÜLÜNÜN DEVREYE ALINMASI --- ÖNEMLİ---

 

          Sayın Üyemiz,

 

           T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, DİR Otomasyon Sisteminde yapılan işlemlerin, Destek Yönetim Sistemine (DYS) aktarım çalışmalarında, Sektör Daire Başkanlıkları ile yapılan değerlendirmeler ve Bölge Müdürlüklerinden alınan test sonuçları neticesinde sona gelindiği belirtilmiş olup Bakanlık Makamının talimatları doğrultusunda 19 Eylül 2022 Pazartesi günü itibariyle geçişin tamamlanacağı belirtilmiştir. DYS’ye geçişle birlikte mevcut DİR Otomasyon Sistemi’nde yer alan tüm kullanıcı tanım ve yetkilerinin iptal edileceği, DYS üzerindeki yetkilendirmelerin esas alınacağı ifade edilmiştir.

 

          Bu kapsamda geçişin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için,

 

          Ø 15 Eylül Perşembe saat 23:59 itibariyle DİR Otomasyon Sistemi firmaların yeni belge, revize ve kapatma başvurularına kapatılacak, sadece beyanname tescil, kapatma ve iptal işlemleri devam edecektir.

 

          Ø 16 Eylül Cuma saat 23:59’a kadar aşağıdaki işlemler Daire Başkanlıkları ve Bölge Müdürlüklerince tamamlanarak, sistem17 Eylül Cumartesi saat 00:00 itibariyle belirtilen saatte inceleme işlemlerine kapatılacaktır:

 

          o Tüm yeni belge başvuruları, açık başvuru kalmayacak şekilde Sektör Daire Başkanlıkları tarafından sonuçlandırılacak,

 

          o Tüm revize başvuruları, açık başvuru kalmayacak şekilde Bölge Müdürlükleri tarafından sonuçlandırılacak,

 

          o Tüm açık kapatma başvuruları Bölge Müdür Yardımcıları / Dış Ticaret İşlemleri Müdürleri üzerine havale iade işlemi yapılacaktır (Sonuçlanmamış kapatma başvuruları her Bölge’de tek kişi üzerinde toplanacaktır.)

 

          Ø 17 Eylül Cumartesi saat 19:00- 18 Eylül Pazar saat 19:00 arasında 24 saat süre ile DİR kapsamı beyannamelere yönelik tescil, kapatma ve iptal vs. işlemleri yapılmayacak, 18 Eylül Pazar saat 19:00’da beyanname tescil, kapatma ve iptal işlemleri yeniden devreye alınacaktır.

 

          Ø 19 Eylül Pazartesi 00:00’dan itibaren, yeni belge başvuruları ile DİR Otomasyon Sistemi üzerinden düzenlenmiş belgelere ait revize ve kapatma talepleri sadece DYS üzerinden yürütülecektir.

 

          Ø DYS devreye girdikten sonra uygulamaya yönelik öneri ve bildirimler dysdahildeisleme@ticaret.gov.tr üzerinden takip edilecektir.

 

          Bilgilerinizi rica ederim.

 

          Bülent KAYALI

          Genel Sekreter