GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Etiyopya Gıda Sektörel Ticaret Heyeti Hk.

Etiyopya Gıda Sektörel Ticaret Heyeti Hk.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nden alınan bir yazıda, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği tarafından 7 – 11 Aralık 2021 tarihleri arasında Etiyopya Gıda Sektörel Ticaret Heyeti düzenlenmesinin planlanmakta olduğu, ilgili heyetin taslak programının ekte yer aldığı bildirilmektedir.
Yazıda devamla, Ticaret heyeti programı dahilinde, Ticaret Müşavirliklerimizin de desteği ile gıda ithalatçısı, toptancısı ve distribütör firmaları ile katılımcı şirketler arasında ikili iş görüşmeleri düzenlenmesi planlandığı belirtilmektedir.
Alınan yazıda devamla, heyet organizasyonunun 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Tebliği kapsamında devlet destekli olarak planlanmış olduğu, katılım bedelinin 2.650 ABD Doları (firma başına tek temsilci baz alınarak hesaplanmıştır) olarak belirlendiği ifade edilmiştir. Devlet desteği başvurularının, heyet organizasyonu tamamlandıktan sonra Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından gerçekleştirileceği, destek tutarlarının ilgili Bakanlıktan alındıktan sonra katılımcı firmaların belirteceği hesaba yatırılacağı belirtilmiştir. Devlet desteğinin hak edilebilmesi için katılımcıların sermaye şirketi olması (şahıs şirketleri desteğe tabi değildir) ve Birliklerince heyet öncesi ve sonrası talep edilen belgeleri Birliğe iletmelerinin yeterli olacağı bildirilmiştir. Katılımcı şirketlerden devlet destekli olarak en fazla iki kişinin heyet organizasyonuna katılabileceği ifade edilmektedir. Heyet organizasyonuna firmaları adına katılacak olan temsilcilerin, mutlaka heyetin düzenlendiği tarihlerde katılımcı firma ortağı veya şirketin SGK'lı çalışanı olması gerektiği ifade edilmiştir. Katılımcı firma ile organik bağı olan başka bir firmadan SGK'lı çalışan olsa dahi destek kapsamına girmeyeceği belirtilmektedir.
Heyetin, devlet desteği kapsamına alınması için Ticaret Bakanlığı'na başvuru yapılması ve katılmak isteyen şirketlerin en geç 26 Ekim 2021 Salı günü saat 17.00’ye kadar başvuru yapmaları gerektiği belirtilmiştir. Başvuru yapmak için https://forms.gle/ZbKkFb3MzWbYwYuLA  internet adresinden ulaşılabilecek elektronik başvuru formunun her katılımcı kişi için ayrı ayrı doldurulması gerektiği ifade edilmektedir. Heyet için yeterli katılımcı sayısına ulaşıldığında, AKİB tarafından katılımcılara iletilecek bilgiye istinaden ödemelerin yapılacağı bildirilmiştir. Katılım başvurusu yaptıktan sonra herhangi bir sebepten dolayı katılımdan vazgeçen şirketlere ödemiş oldukları katılım bedelinin iade edilemeyeceği belirtilmektedir.