GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Güncellenen BAE Seyahat Uygulamaları Hk.

Güncellenen BAE Seyahat Uygulamaları Hk.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla, 5 Eylül 2021 tarihi itibariyle BAE'ye seyahat edecek yolcular için güncellenen seyahat uygulamalarına aşağıda yer verildiği bildirilmektedir:
Alınan yazıda devamla, “Abu Dabi’ye uçuş (transit dahil) öncesinde, varıştan en fazla 48 saat; Dubai’ye ise en fazla 72 saat önce numunesi alınmış PCR testi sonucunun ibraz edilmesinin zorunlu olduğu bildirilmektedir. 12 yaşından küçükler ile orta ve ağır engellilerin testten muaf olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca BAE’ne varışta havalimanında ücretsiz ikinci bir testin yapılacağı bildirilmektedir.
Yazıda devamla, BAE makamlarının, Sağlık Bakanlığımız tarafından uluslararası seyahatler için uygulanan PCR testinin sonuçlarını kabul ettiği bildirilmektedir. İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen merkezlerde numune vererek, yetkilendirilmiş laboratuvarlarda yapılan testlerin sonuçlarının, e-Devlet üzerinden İngilizce çıktı alınarak ibraz edilebileceği belirtilmektedir. Yoğunluğu nedeniyle tavsiye edilmemekle birlikte, havalimanlarımızda yapılan testlerin sonuçlarının da kabul edildiği bildirilmektedir.
Alınan yazıda devamla, Abu Dabi’ye yurtdışından gelişlerde 5 Eylül 2021 tarihinden itibaren aşısı tam olan yolculular için karantina uygulanmayacağı ifade edilmektedir.
Yazıda devamla, yolculuk öncesi aşısı tamamlanmış olan yolcuların, Federal Kimlik ve Vatandaşlık Kurumu (ICA) web sitesi veya uygulaması aracılığıyla aşı sertifikalarını doğrulayabileceği bildirilmektedir. Ayrıca Abu Dabi’ye varıştan en fazla 48 saat önce numunesi alınmış PCR testi sonucunun ibraz edilmesinin zorunlu olduğu ifade edilmektedir.
Alınan yazıda devamla, Abu Dabi’ye yeşil listede yer alan ülkelerden gelen aşılı yolcular için havalimanında yapılan testin ardından 6ıncı günde PCR testi; yeşil liste dışından gelecek aşılı yolcular için (Türkiye yeşil liste dışındadır) havalimanında yapılan testin ardından 4 ve 8 inci günlerde PCR testi yaptırılması zorunluluğu bulunduğu ifade edilmektedir. Tüm ülkelerden Abu Dabi’ye gelişlerde aşılı yolcularda karantina uygulanmayacağı ayrıca bildirilmektedir.
Yazıda devamla, yeşil listede yer alan ülkelerden gelen aşısız yolcular için karantina bulunmayıp, havalimanında yapılan testin ardından 6 ve 9 uncu günlerde PCR testi yaptırılması zorunluluğu bulunduğu bildirilmektedir. Yeşil liste dışında yer alan ve aşısı bulunmayan yolculara ise, Abu Dabi’ye varıştan itibaren 10 gün karantina ve 9 uncu gün PCR testi uygulandığı ifade edilmektedir.
Alınan yazıda devamla, Abu Dabi Kriz, Acil Durumlar ve Afetler Komitesi, ülkede artış gösteren vaka sayıları karşısında salgının yayılmasını engellemek amacıyla, 17/01/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Dubai ve Kuzey Emirliklerden Abu Dabi'ye kara yolu ile gelinmek istenmesi halinde 48 saate kadar geçerli bir negatif test sonucunun ibraz edilmesini ve Abu Dabi'ye gelişten itibaren Emirlikte kalmaları halinde 4 üncü ve 8 inci günde test yaptırılmasının isteneceğini belirtmektedir.
Bu bağlamda, Dubai’ye inecekler için de karantina uygulaması bulunmayıp, havalimanında PCR testi yapılmakta olduğu bildirilmektedir. Dubai Havalimanından ayrılmadan önce “COVID-19 DXB”, diğer havalimanlarından ise “ALHOSN” isimli mobil uygulamanın yüklenerek aktif hale getirilmesinin talep edildiği ifade edilmektedir.