GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Katar Gıda Sektörel Ticaret Heyeti Hk.

Katar Gıda Sektörel Ticaret Heyeti Hk.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden alınan bir yazıda, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği tarafından 14 -18 Eylül 2021 tarihleri arasında Katar’a yönelik Gıda Sektörel Ticaret Heyeti düzenleneceği bildirilmektedir. Ticaret Heyeti Programı dahilinde gıda ithalatçı, toptancı ve distribütör firmaları ile katılımcı şirketler arasında ikili iş görüşmeleri düzenlenmesi planlandığı ifade edilmektedir.
Alınan yazıda devamda, heyet organizasyonunun 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Tebliği kapsamında devlet destekli olarak planlanmış olduğu ve katılım bedelinin 3300 ABD dolar (firma başına tek temsilci baz alınarak hesaplandığı belirtilmiştir.) olarak belirlendiği ifade edilmektedir. Devlet desteği başvurularının heyet organizasyonunun tamamlanmasından sonra AKİB tarafından gerçekleştirileceği ve destek tutarlarının ilgili Bakanlıktan alındıktan sonra katılımcı firmaların belirteceği hesaba yatırılacağı bildirilmektedir. Devlet desteğinin hak edilebilmesi için katılımcıların sermaye şirketi olması (şahıs şirketlerinin desteğe tabi olmadığı belirtilmiştir), heyet öncesi ve sonrası talep edilen belgelerin AKİB tarafına iletilmesinin yeterli olacağı ifade edilmektedir. Katılımcı şirketlerden devlet destekli olarak en fazla iki kişinin heyet organizasyonuna katılabileceği bildirilmektedir. Heyet organizasyonuna firmaları adına katılacak olan temsilcilerin mutlaka heyetin düzenlendiği tarihlerde katılımcı firma ortağı veya şirketin SGK'lı çalışanı olması gerektiği belirtilmektedir. Katılımcı firma ile organik bağı olan başka bir firmadan SGK'lı çalışan olsa dahi destek kapsamına girmeyeceği ifade edilmektedir.
Yazıda devamla, heyetin devlet desteği kapsamına alınması için Ticaret Bakanlığı'na başvuru yapılması gerektiği ve katılmak isteyen şirketlerin en geç 02 Ağustos 2021 Pazartesi günü saat 17.00’e kadar başvuru yapmaları gerektiği bildirilmektedir. Başvuru için https://forms.gle/GP9sDMhXq1kTm4328 internet adresinden ulaşılabilecek elektronik başvuru formunun her katılımcı kişi için ayrı ayrı doldurulmasının gerektiği ifade edilmektedir. Heyet için yeterli katılımcı sayısına ulaşıldığında, Ticaret Bakanlığı onay süreci başlatılacağı ve AKİB tarafından katılımcılara iletilecek bilgiye istinaden kendilerinden ödeme alınacağı belirtilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra herhangi bir sebepten dolayı katılımdan vazgeçen şirketlere ödemiş oldukları katılım bedelinin iade edilemeyeceği bildirilmektedir.
EK_07: Taslak Program
EK_07: Katılım Şartları