GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

KIBY-Ek Vergilere Son Verilmesi Hk.

KIBY-Ek Vergilere Son Verilmesi Hk.

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda, Erbil Ticaret Ataşeliğinden alınan bir yazıya atıfla, KIBY gümrük yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde, mevsimlik koruma kapsamında olan "elma, kuru soğan, üzüm, taze fasulye, kabak ve taze börülce" cinsi ürünler üzerindeki ek vergi uygulamasının sona erdiği belirtilerek, KIBY Ticaret ve Sanayi Bakanlığından rutin bir bürokratik işlemle ön izin alınmasını müteakip ton başına olağan ithalat vergisini ödemek suretiyle mezkur ürünlerin Irak'a ithalatının mümkün hale geldiği ifade edilmektedir.
Bununla birlikte, çok büyük olmayan sevkiyatlar (bir iki tır gibi) bakımından anılan Bakanlıktan ön izin alınmadan da mezkûr ürünlerin "İ. Halil Gümrüğü"nden ithalatına izin verilebileceği, ancak ön izin alınmadan yapılacak ithalatlarda olağan vergiye ek olarak yaklaşık %25 oranında ilave vergi uygulanacağı belirtilmektedir.
Yazıda devamla, 15 Kasım 2021 tarihi itibariyle koruma süresi dolması beklenen "taze sofralık patates" cinsi ürün üzerindeki koruma süresinin ise şimdilik 15 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldığı kaydedilmektedir.