GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Medica 2021 Fuarı Milli Katılım Organizasyonu Hk.

Medica 2021 Fuarı Milli Katılım Organizasyonu Hk.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden (İMMİB) alınan bir yazıda, 15-18 Kasım 2021 tarihleri arasında Düsseldorf/Almanya’da düzenlenecek olan Medica Fuarı'na yönelik Türkiye Milli Katılım Organizasyonunun, T.C. Ticaret Bakanlığından onay alınması ve yeterli başvuru olması durumunda, on ikinci kez İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirileceği belirtilmektedir.
Alınan yazıda devamla, medikal cihazlar, ürünler, sarf malzemeleri, hastane mobilyaları, cerrahi ekipmanlar, ortopedik ürünler, ilaç ve yazılım ürünlerinin de sergilenebileceği ve senede bir kez düzenlenen Medica Fuarı'na 2019 yılında 5,598 Firma katıldığı Fuarı sağlık ve medikal sektörü ile ilgilenen yaklaşık 121,369 kişinin ziyaret ettiği, sağlık sektöründe dünyada düzenlenen en büyük etkinlik konumunda olan Medica Fuarı'na, 2019 yılında 42 firmanın katıldığı ve 119 firmanın ise bireysel olarak iştirak ettiği ifade edilmektedir. Pandemi sebebiyle Medica 2020 Fuarı’nın sanal ortamda gerçekleştirildiği belirtilmiştir.
Yazıda devamla, Medica 2021 Fuarı'na İMMİB organizasyonu altında katılacak firmalar için yer kirası, özel stand konstrüksiyonu, genel tanıtım giderleri, fuar alanında verilecek diğer hizmetler ile teşhir ürünlerinin (İstanbul-Fuar alanı-İstanbul) nakliyesini (m2 başına 0,2 m3) içeren katılım bedelinin 760 €/m2 olduğu belirtilmektedir. (Nakliye hariç katılım bedeli 730 € /m2’dir.)
Bu çerçevede, söz konusu fuarın, T.C. Ticaret Bakanlığının 2017/4 sayılı Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine ilişkin karar kapsamında Bakanlık tarafından belirlenecek bedel üzerinden 140.000 TL’ye kadar desteklenebileceği ifade edilmektedir. (Fuarın prestijli fuarlar listesinde yer alması durumunda destek limiti 472.000 TL olmaktadır).
Bu kapsamda, Medica 2021 Fuarı'na İMMİB organizasyonu dahilinde iştirak etmek isteyen firmaların (ekte belirtilen şartları göz önünde bulundurarak ve peşin kabul ederek) https://tinyurl.com/medica2021 bağlantısında yer alan başvuru formunu doldurmaları ve ekte yer alan banka hesabına 1000 € tutarındaki avans bedelinin yatırıldığına dair ödeme dekontunu en geç 30 Temmuz 2021 Cuma gününe kadar canan.ersoy@ikmib.org.tr  ve irem.degertekin@ikmib.org.tr  e-postalarına göndermeleri gerektiği ifade edilmektedir.