GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Meksika Türk İhraç Ürünleri Fuarı İl Tanıtım Toplantısı Hk.

Meksika Türk İhraç Ürünleri Fuarı İl Tanıtım Toplantısı Hk.

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, Meksika Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın ilkinin 17-20 Nisan 2020 tarihleri arasında Meksika’nın Meksiko şehrinde Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğinin organizatörlüğünde gerçekleştirileceği belirtilmektedir.
Söz konusu fuarın gerçekleştirilmesinin Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN ve Meksikalı mevkidaşının iki ülke arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik ortak kararlılıklarının bir ifadesi olduğu ve ayrıca fuar açılışının Sayın Bakanlar tarafından gerçekleştirilmesinin planlandığı iletilmektedir.
Meksika’nın dünyanın 11’inci büyük ekonomisi olması, dış ticaret bakımından ülkemizin bölgede yoğunluklu ticari faaliyet gösterdiği ülkelerden birisi olmaması gibi unsurların bu ülkeyi Türk iş insanları için önemli bir cazibe odağı haline getirdiği belirtilmektedir. Nitekim tarım ürünleri, petrol ürünleri, plastik, kauçuk, tekstil ve konfeksiyon, demir-çelik, iklimlendirme, elektronik, otomotiv yan sanayi, deniz taşıtları ve mobilya sektörlerinde bu ülkeye yapılacak ihracatın büyük bir potansiyel teşkil ettiği ifade edilmektedir.
Yazının devamında, Türkiye-Meksika ticari ilişkilerinin sahip olduğu yüksek potansiyel ve Sayın Bakanların bu potansiyeli gerçekleştirme iradeleri de dikkate alındığında yukarıda zikredilen sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımızın geniş katılımıyla bir fuarın sağlanmasında fayda olduğu değerlendirilmektedir.
Bu itibarla, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü ve Dış Temsilcilikler ve Uluslararası Etkinlikler Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından Türk İhraç ürünleri Fuarı’nın tanıtımı ve Meksika pazarına ve potansiyeline ilişkin detaylar hakkında 21 Şubat Cuma günü saat 11:00’de Birliklerimiz Hizmet Binasında bir tanıtım toplantısı gerçekleştirilecektir.
Bu kapsamda, bahse konu il tanıtım toplantısına katılmak isteyen üye firmalarımızın https://www.gaib.org.tr/tr/f/31.html linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.