GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Rusya Limanlarında Tır Karnesi

Rusya Limanlarında Tır Karnesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda T.C. Ticaret Bakanlığından alınan yazıya atıfla, Rusya-Ukrayna arasındaki kriz sonrasında Rusya ve ülkemiz arasındaki ticaretimizin sürekli ve güvenli bir şekilde devamını teminen T.C. Ticaret Bakanlığı ve Rus Makamları arasındaki görüşmelerin kesintisiz olarak devam ettiği, Rusya Maliye Bakanlığı tarafından 26.04.2022 tarihi itibarıyla onaylanan mevzuat değişikliği ile Kavkaz, Temruk ve Novorossisk Limanlarında TIR Karnesi kullanımının uygun hale getirildiği, Tırlarımızın kendi çekicileri ile birlikte söz konusu limanlardan geçiş yapabilecekleri ve kararın 30 gün içerisinde yürürlüğe girmesinin öngörüldüğü ifade edilmiştir.
Yazıda devamla, yapılan düzenleme öncesinde Kavkaz Limanında kullanılması gereken ve Tırlarımıza 350 ABD Doları ek maliyet getiren Rusya teminat belgesi uygulamasının Kararın yürürlüğe girmesi ile birlikte gerekliliğini yitireceği ve bu durumunun taşıyıcılarımıza maliyet avantajı sağlayacağı bildirilmiştir.
Diğer yandan, Novorossisk Limanında yolcu gümrüğü açılması ile ilgili Ticaret Bakanlığımızın temaslarının devam ettiği iletilmiştir.