GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Sayın Bakanımızın Görüşmesi Hk.

Sayın Bakanımızın Görüşmesi Hk.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş ile AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis arasında Türkiye-AB ikili ticari ve ekonomik ilişkileri çerçevesinde 12 Ekim 2021 tarihinde Sorrento’da G20 Ticaret Bakanları toplantısı kapsamında bir görüşme gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü belirtilmektedir.
Yazıda devamla, Ticaret Bakanlığınca yapılacak çalışmalarda değerlendirilmek üzere ihracatçıların Avrupa Birliği üye ülkeleri pazarlarına girişte karşılaştıkları sorunların ve bu kapsamda ihracatçıların talep ve değerlendirmelerinin bilinmesine ihtiyaç duyulduğu ifade edilmektedir.
Bu itibarla, konunun İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterlikleri aracılığı ile AB üye ülkelerine ihracat yapan firmalara duyurularak karşılaşılan sorunların bildirilmesinde fayda görüldüğü belirtilmektedir.
Bu çerçevede, firmaların Avrupa Birliği pazarında karşılaştıkları sorunlara ve ihracatçıların değerlendirmelerine ilişkin derlenecek bilgilerin 8 Ekim 2021 tarihi saat 13:00’e kadar Genel Sekreterliğimize (sedaalkan@gaib.org.tr ) gönderilmesi gerekmektedir.
EK_03: Sorun Bildirim Formu