GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Techxtile İnovasyon Ligi Başvuruları Hk.

Techxtile İnovasyon Ligi Başvuruları Hk.

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nden alınan bir yazıda, Tekstilde inovasyonun artması ve inovasyona yatırım yapan firmaların teşvik edilmesi amacıyla her yıl Birliklerince düzenlenen TechXtile İnovasyon Ligi başvurularının başladığı bildirilmiştir. TechXtile Platformu kapsamında, Kurumlarda yapılan yenilikçi uygulamaların yarıştığı İnovasyon Ligi etkinliğinin düzenlendiği ve Tekstil ve Konfeksiyon sektöründeki firmaların, sektör içerisinde ortaya koydukları inovatif çalışmaları diğer paydaşlara sergileme ve görünürlük kazanma fırsatı buldukları ifade edilmiştir.
Yazıda devamla, dünyada ileri teknolojiye sahip ülkelerin yükselişinin ardında, girişimcinin yeteneklerine ve risk üstlenmesine bağlı olan inovasyon yoluyla gerekli teknolojilerin uygulanmasının yattığı belirtilmektedir. Bu teknolojilerin ortaya çıkartılmasında ise girişimciliğin etkin bir rol üstlendiği ifade edilmektedir. Türkiye’nin de inovasyonun ve girişimciliğin önemini fark etmiş olduğu ve tüm kurumlarıyla bu alana önemli yatırımlar yaptığı belirtilmektedir.
İnovasyon liginin, tekstil sektörünün inovasyon odaklı gelişimine ve Türkiye’nin ihracat odaklı kalkınmasına destek olduğu belirtilmektedir. Dolasıyla İnovasyon Ligine katılan şirketlerin, Ar-Ge ve Tasarım merkezlerinin sürdürülebilir inovasyon kültürünü içselleştirmesinin de desteklendiği ifade edilmektedir.
Yazıda devamla, Techxtile İnovasyon Ligi’nin; Türkiye geneli tüm Ar-ge ve Tasarım merkezlerinin ve Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçıları Birliği’ne üye tekstil ve konfeksiyon sektöründeki firmaların işletmelerinde yer alan tüm departmanlarına açık bir başvuru etkinliği olduğu belirtilmektedir.
Bu kapsamda, https://www.techxtile.net/turkiye-tekstil-inovasyon-ligi/ web sayfasından detaylarına ulaşılabilen ve 9 Aralık 2021 tarihinde ödül töreni gerçekleştirilecek olan etkinliğe, 20 Ekim 2021 Çarşamba günü itibari ile başvuruların başladığı, son başvuru tarihinin ise 15 Kasım 2021 Pazartesi günü olduğu bildirilmektedir.