GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

TİM Odaklı InoSuit Programı Hk.

TİM Odaklı InoSuit Programı Hk.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan yazıda, 2016 yılından bu yana yürütülen InoSuit Programının; ülkemizin ihracat gücünü yüksek katma değerli üretimle arttırmak amacıyla, özgün ve bilimsel bir yaklaşımı ve metodolojiyi hayata geçirmeyi hedeflediği belirtilmiştir. Bu kapsamda, ülkemizde “inovasyon yönetimi” ile üniversite-sanayi iş birliği konularında yetkinliği bulunan üniversiteler ve akademisyenler ile “kurumsal inovasyon sistemlerini” oluşturmayı hedefleyen ihracatçı firmaların eşleştirildiği ve eşleştirilen firmalarda kapsamlı, odaklı, uygulamaya dönük ve bilimsel bir çalışma ile başarılı kazanımlar elde edildiği ifade edilmektedir.
Alınan yazıda devamla, TİM İnoSuit Programı ölçek, ihracat potansiyeli, katma değerli ürün odağı ve inovasyon kapasitesine uygun olarak yapısı InoSuit Hazırlık, InoSuit Genel, Katma Değer Odaklı InoSuit ve InoSuit İhracat Şampiyonları olmak üzere 4 kulvardan oluşan “Odaklı InoSuit” olarak yapılandırıldığı ve yeni program ile TİM ve İhracatçı Birlikleri destek miktarının %25’ten %50’ye yükseltilerek ilk dönemi 1 Mart 2021 tarihinde uygulanmaya başlandığı ifade edilmektedir.
Yazıda devamla, 1 Eylül 2021 tarihinde 2. döneminin başlaması planlanan TİM Odaklı İnoSuit Programı’nın firma ve mentorluk başvurularının devam etmekte olduğu; son başvuru tarihinin 30 Temmuz 2021 olarak belirlendiği ifade edilmekte olup, başvuruların TİM web sitesi üzerinde yer alan https://tim.org.tr/tr/faaliyetlerimiz-tim-inovasyon-ve-girisimcilik-akademisi-inosuit-inosuit-ino  bölümünden online olarak gerçekleştirilebileceği belirtilmektedir.