GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

2022 Doku Kumaş Tasarım Yarışması Final Gecesi

2022 Doku Kumaş Tasarım Yarışması Final Gecesi


2022 Doku Kumaş Tasarım Yarışması Final Gecesi 8 Eki 2022

Doku Kumaş Tasarım Yarışması, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğü ve T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile 2022 yılında ikinci kez düzenlenmiştir. 2022 yılında düzenlenen Doku Kumaş Tasarım Yarışması herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın, öğrenci ve profesyonel katılımına açık olarak gerçekleşmiştir.

Yarışmanın hazırlık sürecinde, akademisyen ve sektör temsilcilerinin fikri katkılarının yanı sıra, Stratejik Danışman Aslı Filinta, Stil Danışmanı Zeynep Ceylan Atınç ve Yarışma Mentorü Sultan Gadimbayli’dan hizmet alınarak yarışmaya katkı sağlanmıştır.

Yarışmanın hedefleri kumaş sektörüne yönelik ulusal/uluslararası pazarda rekabet edebilecek ve trend oluşturabilecek özgün ve katma değerli ürün tasarımları ortaya çıkarmak ve bu alandaki paydaşların rekabet gücünü artırmak, ihraç edilebilme potansiyeline sahip ürün çeşitliliğini artırarak ulusal/uluslararası pazarda ülkemize ait özgün, katma değeri yüksek ve inovatif ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamak, özgün ve yenilikçi tasarım sahibi katılımcıları, tasarım projelerine teknik ve finansal katkı sağlayabilecek uzmanlarla buluşturup ikili veya çoklu iş birliklerinin kurulabileceği bir platform oluşturmak, yeni tasarımcıların ortaya çıkmasını ve yetiştirilmesini teşvik etmek ve sektörün yenilikçi ve özgün karakterinin güçlenmesine katkı sağlamaktır.

Dokuma kumaş tasarımı, Örme kumaş tasarımı ve Baskı kumaş tasarımı olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirilen yarışmada çok sayıda başvuru arasından her bir kategoriden 10’ar finalist olmak üzere ilk 30 finalist belirlenmiştir. 30 finalistin kumaş tasarımları Bursa’daki ve İstanbul’daki kumaş üreticisi firmalarda kumaş olarak üretilmiştir. Her yarışmacıya ait 4’er kumaş olmak üzere toplam 120 adet kumaş tasarımı final jüri değerlendirmesinde jüriye sunulmak üzere hazır hale getirilmiştir.

Her bir kategoriden finale kalan 10’ar finalistin her birine ait kumaş tasarımları Yarışma Mentorü Sultan Gadimbayli tarafından kıyafete dönüştürülmüştür ve 60 parçalık bir koleksiyon hazırlanmıştır.

Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nda dereceye giren yarışmacılara her bir kategori için ayrı ayrı olmak üzere birinciye 225.000 TL, ikinciye 150.000 TL ve üçüncüye ise 75.000 TL para ödülü verilmiştir. Ayrıca kategori birincileri Ticaret Bakanlığı’nın uygun görmesi halinde yurtdışında eğitim alma hakkı kazanmıştır. Her bir kategoride finale kalan ilk 5 yarışmacıya yurtdışındaki bir Tekstil ve Moda Fuarını ziyaret hakkı ödülünün yanında her bir kategoride finale kalan 10’ar yarışmacıya iPad tablet ödülü verilmiştir.

 

Her kategorideki 10’ar finaliste ait tasarımlar (60 giysilik koleksiyon) 8 Ekim 2022 tarihinde Gaziantep Zeugma Antik Kenti’nde gerçekleşen Final Gecesi’nde düzenlenen defilede sergilenmiştir. Final Defilesi ve Ödül Töreni, Gaziantep Valisi Davut GÜL, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, TİM Başkanı Mustafa GÜLTEPE, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret KİLECİ ile Bakanlık temsilcileri, Gaziantep İl Protokolü, İhracatçı Birlikleri Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, sektör temsilcileri, moda tasarımcıları, yerli ve yabancı basın mensupları ve diğer davetliler olmak üzere yaklaşık 400 kişinin katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

 

Yarışma websitesi: https://www.dokusundasanatvar.org/

Yarışma final gecesi: https://www.youtube.com/watch?v=ZdeRCp4K4lM

Diğer Faaliyet Raporları