GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Haberler

IX.MAKİNE HALISI TASARIM YARIŞMASI FİNALİ VE TASARIM GÜNLERİ ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ 19 Eki 2023

IX.MAKİNE HALISI TASARIM YARIŞMASI FİNALİ VE TASARIM GÜNLERİ ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) tarafından, sektörün önemli ihtiyaçlarından biri olan halı desen tasarımı ve uygulaması alanında insan kaynağı kapasitesinin yükseltilmesi ve istihdam edilecek tasarımcıların yetiştirilmesini sağlamak amacıyla farklı çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ile iş birliği ile Makine Halısı Tasarım Yarışması gerçekleştirilmektedir.

Bu yıl dokuzuncusunu düzenlediğimiz yarışmaya başvuru kabulü 16 Haziran 2023 tarihinde tamamlanmıştır. Elektronik ortamdan 211 adet farklı tasarım başvurusu alınmıştır. Ön değerlendirme sonucu; 190 adet fiziki başvurudan 189 adet başvuru geçerli olup, 1 adet başvuru yarışma şartnamesi hükümlerine uygun bulunmadığından değerlendirme dışı tutulmuştur.

Yarışmanın 1. Jüri değerlendirmesi Firma Temsilcileri, Gaziantep Üniversitesi Akademisyenleri ve sektördeki tasarımcıların katılımları ile 22 Haziran 2023 Perşembe günü Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir. 20 asil, 5 yedek yarışmacı belirlenmiştir.

Yarışmanın Finali ve Tasarım Günleri Etkinlikleri 5 – 6 Ekim 2023 tarihlerinde yoğun katılımla gerçekleştirilmiştir.

5 Ekim 2023 Perşembe Günü 14:00-15:00 saatleri aralığında 12 farklı üniversiteden değerli hocalarımızdan ve sektör tasarımcıların oluşan 35 kişilik jüri  finale kalan eserleri değerlendirmiştir.

 1 (2) 

2 (2)

3 (2)

Jüri final değerlendirmesi sonrasında, Tasarım Günleri etkinliklerine başlamdan, Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Zeynal Abidin KAPLAN açılış konuşmalarını gerçekleştirmiştir.

4 (1)

 Açılış konuşmalarının ardından bilgilendirici söyleşiler gerçekleştirilmiştir. İlk olarak Türk dokuma Kültürü alanında çok sayıda çalışmaları olan Sayın Doç. Dr. Mustafa GENÇ, “Tarihten Günümüze Türk El Halıcılığı” konulu söyleşisini gerçekleştirdi.
5
 

Akabinde, Gaziantep’te halı tasarımında on yılı aşkın süre sektöre hizmet eden yetkin tasarımcılarımızdan Sayın Özgür UŞAKLIGİL, Sayın Levent ÇEPKEN, Sayın Ömer TÜRK sektöre yönelik deneyimlerini aktarmıştır.

6

Program devamında, son zamanda gündemde olan ve yakın gelecekte hayatımızın her alanında göreceğimiz yapay zekayı kullanarak desen tasarımı konusunda mesai harcamış ve gelişmeleri yakında takip eden Myth.ai kurucusu Sayın Özgecan ÜSTGÜL yapay zekanın halı tasarımına uygulanabilirliğinden bahsetti.
7

Program devamında, Tüketici ve Tasarım Trendleri Danışmanı Sayın Phil POND, gelecek tasarım trendlerine değindi.


Tasarım Günlerinin ilk günü, Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Seçil YILDIZ’ın “Firmaların Finansmana Ulaşımında Sürdürülebilirlik” konulu söyleşisiyle tamamlanmıştır.


8

6 Ekim 2023 Cuma günü çeşitli workshop etkinlikleri akabinde ödül töreni gerçekleştirilmiştir. Ödüller sahiplerine takdim edilmiştir. Atölye çalışmaları ile tasarımla ilgilenen öğrencilere eğlenceli etkinlikler eşliğinde bilgilendirme yapıldı.

 

Neslihan ATA-Tufting Craft Kurucusu       

“Handtuft Halı Tasarım Çalışması”

 10-min 

Naime Yüksel ÇALIK-Tasarımcı

“Gördes Düğümü ve Kilim Dokuma Tekniği ile Artistik Uygulamalar”

9

Salih GİRGİÇ-Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi

“Geleneksel Keçe Tekniği ile Kukla Yapımı”

10

İsa Demirel -Royal Halı

“Ebru Çalışması”
11

 

 

Atölye çalışmalarının ardından 6 Ekim 2023 Cuma günü saat 16:00 itibarıyla ödül töreni gerçekleştirildi.

 

Yarışmada “Cosmic” adlı tasarımıyla “Dilara Anıl” 5. Oldu.

 14-min 


Yarışmada “Desarrollo” adlı tasarımıyla “Mehmet Harun Akdemir” 4. Oldu.

15-min

 

 

Yarışmada “Yapboz” adlı tasarımıyla “Saide Ulcay” 3. Oldu.

16-min

 

 

Yarışmada “Geçmişin Ruhu” adlı tasarımıyla “Berkay Gökgöz” 2. Oldu.

 

17-min

 

Yarışmada “Paralel Evren” adlı tasarımıyla “Yusuf Yılmaz” 1. Oldu.

 

18-min

 

Yarışmanın ödül töreni sonrası törene katılına katılımcılara Birlik Hizmet Binamızda Gala Yemeği ikram edildi.

 

Derece Alan Tasarımlar;

Bülten: https://www.tasarlayindokuyalim.org/gecmis-yarismalar/2023-ix-makine-halisi-tasarim-yarismasi-30.html